آلودگی محیط زیست و تهدید بهداشت عمومی در کارگاه های آلاینده خاتون آباد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاکدشت از شناسایی تمامی واحدهای آلاینده و مزاحم منطقه خاتون آباد خبر داد و بیان کرد: تاکنون ۱۳ کارگاه آلاینده جمع آوری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پاکدشتی ها، «محمودرضا سعیدپور» گفت: سالهاست برخی از کارگاه های مزاحم و آلاینده مستقر در پایتخت و برخی از شهرهای استان تهران مجبور به جمع آوری محل استقرار خود شده اند، اما با توجه به نظارت ضعیف مسئولان شهری در طول سالهای اخیر، بدون اخذ مجوز و هماهنگی با دستگاه های متولی از جمله محیط زیست در درون محدوده خدمات شهری پاکدشت و با تغییر کاربری غیر مجاز ابنیه قدیمی محله خاتون آباد این مکانها را به محلی برای انجام خدماتی از قبیل ریخته گری و آبکاری که ماهیتاً پتانسیل ایجاد آلودگی شدید منابع آب، خاک و هوا را دارا هستند تبدیل نموده اند.

۱۰۹۴۳_picture

وی اظهار کرد: استقرار بیش از ۶۰۰ واحد کارگاهی و در میان آنها بیش از ۷۰ کارگاه آلاینده ریخته گری و آبکاری در این منطقه یکی از معضلات جدی محیط زیست شهری است که در طول بیش از دو دهه موجبات آلودگی محیط زیست و تهدید علیه بهداشت عمومی در شهر پاکدشت شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاکدشت افزود: این اداره برخورد قاطع با کارگاه های آلاینده ریخته گری و آبکاری واقع در منطقه مذکور را در سال جاری در دستور کار خود قرار داده است، بطوریکه پس از ابلاغ اخطاریه زیست محیطی مهلت دار، در صورت عدم جمع آوری کارگاه توسط متصدی مربوطه، متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند که تا کنون ۱۳ کارگاه آلاینده جمع آوری و یا به دلیل استمرار فعالیت به دادگاه معرفی شده اند.

این مقام مسئول ضمن ابراز ناخرسندی از وضعیت نابسامان حاصل از حداقل دو دهه قانون شکنی در منطقه خاتون آباد تصریح کرد: در صورتیکه اتحادیه های صنفی شهرستان بدون هماهنگی دستگاه محیط زیست به این قبیل کارگاه ها مجوز دهند، مراتب را از طریق دستگاه قضایی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

وی در پایان تاکید کرد: از سال ۱۳۶۴ کلیه کارگاه های آلاینده مستقر در شهر تهران از قبیل آبکاریها، ریخته گری ها، قالیشویی ها، سنگ شویی ها، دباغی ها، قالکاری ها و روده پاک کنی ها موظف به جمع آوری و انتقال کارگاه به خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران و یا استقرار در شهرک های صنعتی شده اند.

انتهای پیام/ف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.