داور لیگ برتری شهرستان پاکدشت :

افتخارم اینست که پاکدشتی ام وساکن روستای فیلستان.

رضا کرمانشاهی : اگر عزمی برای جذب نیروهای جدید نباشد ، تا ۵۰ سال دیگر ، داوری از پاکدشت نخواهیم داشت وگرنه رضا کرمانشاهی دومی از پاکدشت ، شاید ظهور کند . افتخارم اینست که در شهرستان پاکدشت ۱۰ هزار هوادار جوان دارم .

به گزارش پاکدشت۲۴ : رضا کرمانشاهی ، داور کشوری فوتبال ایران ، در مصاحبه ای دوستانه به پرسش های خبرنگار ما پاسخ داد.

بیوگرافی :

رضا کرمانشاهی ، متولد سال ۱۳۵۷ و دارای مدرک لیسانس .

_dsc2260-copy

از سال ۷۳ با فراگیری کلاس درجه ۳ داوری که در هیئت فوتبال پاکدشت برقرار شد ، شروع به کار کردم و در سال های ۷۴ و ۷۵ در سطح استان تهران در باشگاههای امیدها ، نوجوانان و جوانان به قضاوت پرداختم . مدرک مربیگری درجه ۲ را در کرج و درجه ۱ و ملی را در تهران گرفتم .

اولین قضاوت :

در سال ۸۹ در لیگ برتر ، بین دو تیم تراکتور سازی و شاهین بوشهر ، که بازی فوق العاده ای بود.

سخت ترین قضاوت :

فصل قبل در لیگ برتر ، بین ملوان بندر انزلی و پرسپولیس ، در شهر بندر انزلی

راحت ترین قضاوت :

نمیشه به قضاوتی راحت ترین گفت ، حتی در سطح نونهالان ، همیشه باید با ضریب هوشی بالا فعالیت کرد.

مهمترین قضاوت :

بازی فینال لیگ تهران ، بین پرسپولیس و راه آهن

سطح کیفی مسابقات لیگ برتر :

سطح کیفی خیلی نزدیک به سال قبل و حتی بالاتر بود بطوری که تا هفته آخر معلوم نبود چه تیمی قهرمان می شود .

_dsc2265-copy

ما از تهران خیلی جلوتریم

مشکلات و موانع موجود برای مشتاقان به فراگیری داوری در جوانان :

امکانات موجود در پاکدشت نسبت به زمان ما خیلی بهتر می باشد. ما در این شهرستان از وضعیت به مراتب بهتری نسبت به سایر شهرستان های استان تهران برخورداریم ولی با همه این امکانات  هیچ نیرو یا عزمی برای جذب جوانان نیست و این سنین علیرغم این امکانات موجود ، از این میادین دور  هستند .

بعد از من و آقای طالقانی که در لیگ برتر کمک داورند و هردو از پاکدشت هستیم ، اگر عزمی برای جذب نیروهای جدید نباشد ، تا ۵۰ سال دیگر ، داوری از پاکدشت نخواهیم داشت .

اگر هیئت فوتبال و اداره ورزش پاکدشت کلاس آموزشی دوره داوری برقرار کنند ، با پتانسیل و انگیزه ای که داریم ، می توانیم در هر دو جنس بانوان و آقایان ، داورانی برای آینده از پاکدشت تربیت و تقدیم جامعه فوتبال ایران و جهان کنیم .

آیا تا کنون کلاسی در پاکدشت برگزار کرده اید ؟

دو سال قبل با آقای الله وردی در پاکدشت کلاس داوری برگزار کردیم که با توجه به بالا بودن سن داوطلبان و عدم استقبال سنین مدنظر و حتی عدم اطلاع رسانی ، استقبالی نشد .

شاید تا چند سال آینده شهرستان پاکدشت تیمی در لیگ برتر نخواهد داشت ولی رضا کرمانشاهی دومی از پاکدشت ، شاید ظهور کند .

وقتی در بازی بین پرسپولیس و ملوان ، در حضور چندین هزار نفر تماشاچی حاضر در ورزشگاه و بالای ۷۰ میلیون بیننده ی تلویزیونی ، چندین بار به کرات اسم رضا کرمانشاهی به عنوان داور از پاکدشت ، بیان می شود و با توجه به اینکه فوتبال پر بیننده ترین ورزش در دنیا و  ایران هست ، لزوم داور سازی جایگزین نسل رضا کرمانشاهی حس می شود .

_dsc2259-copy

خاطره شیرین :

داوری فوتبال خاطره شیرین ندارد ، هسته ی تلخ هلو داوران اند ، حتی اگه بازی با مساوی تمام شود ، همه گریبان داوران را می گیرند. آنچه از داوری نصیب ما می شود ، دوستی ها و محبت های ایجاد شده و شیرینی بازی و مسابقات است .

در یک بازی در یکی از شهرستان ها ، بعد از بازی خانمی گریان و معترض به سمت من آمد و می پرسید که چرا فلان بازیکن را اخراج کردی ؟!! و جالب اینکه تا جلوی باند پرواز همچنان شاکی بود .

داوری به عنوان شغل و جایگاه اجتماعی

بنده در کنار داوری و قضاوت فوتبال به عنوان شغل اصلی ، به امورات آموزشی و مشاوره ای در مراکز آموزشی هم می رسم . در جواب شخصیت یک داور باید بگویم که داور آدم خاصی است با ضریب هوشی بالا . شاید یک قاضی برای یک پرونده چند ماه وقت داشته باشد و حتی زمان برای اعتراض هم وجود دارد ولی یک داور فقط ۵ ثانیه وقت دارد تا ۵ خطا را بصورت آنی تشخیص دهد که نتیجه اش فشار و استرس زیاد می باشد .

چطور همه ی جای زمین را می توان دید ؟

داور لیگ برتری شهرستان پاکدشت  در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص نحوه ی کنترل  زمین گفت : داور باید با دویدن  S   مانند به تمام نقاط مهم زمین تسلط و دید داشته باشد و طوری حرکت کند که همیشه توپ بین خودش و کمک داور بماند .

لازمه دویدن در طول ۹۰ دقیقه در سطح زمین ، آمادگی بدنی بالاست که بنده به شخصه هر روز حدود ۱۰ کیلومتر تمرین انفرادی دارم .

_dsc2269-copy

آیا تابحال تطمیع شده اید :

هیچوقت اینطور نبوده است ولی جریانات فکری به سمتی می رود که این شائبه به ذهن متبادر می شود . من خود را بیشتر از همه دوست دارم ، پس با بهتر قضاوت کردن ، خودم را ثابت می کنم . هر وقت اشتباهی شده ، صد در صد سهوی بوده . معمولا به اسم داور شیطنت می شود . برخی از افراد سودجو که به ظاهر با داور و یا داوران بازی ارتباط گرفته اند ، سعی دارند با طرفین بازی به دروغ بگویند که ما می توانیم با داور نتیجه ی بازی را عوض کنیم که این اندیشه کاملا واهی است .

داور از زمانی که به وی قضاوت بازی ابلاغ می شود ،صاحب اختیار بازی است و همه ی عوامل اجرایی و انتظامی و امنیتی تحت اختیار وی هستند تابعد از ترک ورزشگاه .

_dsc2267-copy

شرایط و ویژگی داور برای داوطلبان این حرفه از دید رضا کرمانشاهی :

بهتر است از ابتدای گزینش برای داوری ، افراد باهوش، لاغر اندام و کشیده، شجاع و نترس انتخاب شوند .

این داور پاکدشتی درباره نحوه انتخاب داور لیگ برتر اذعان داشت : افراد بعد از تاییدیه پزشکی و جسمی ، شروع به فراگیری مدرک داوری درجه ۳ می کنند و هر داور درجه ۳ می بایست  بین ۲۰ تا ۳۰ بازی از لیگ آزادگان را قضاوت کند ، سپس کمیته داوران با گماردن سه ناظر ویژه برای فرد ، به وی امتیاز می دهند که در صورتی که داور مذکور از هر سه ناظر ویژه نمره ی بالای ۸ بگیرد ، فرد به عنوان داور لیگ برتر انتخاب می شود .

انتهای پیام/ر.آ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.