بسیج جامعه زنان؛ پرچمدار تحقق شعار “توانمندسازی زنان ایرانی”

سخن گفتن از بسیج جامعه زنان کشور با بیش از 9 میلیون عضو در سراسر کشور متشکل از بانوانی فرهیخته، فرهنگی، توانمند در عرصه اقتصاد مقاومتی، ورزش، هنر و… نقل فعالیت‌هایی است که مسیر را برای پیشبرد اهداف نظام به ویژه در زمینه خانه و خانواده هموار می‌کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پاکدشت ۲۴ به نقل ازدانا: از زمانی که انسان قلم را برای توصیف هر آنچه خوبی و زیبایی است، هر آنچه عشق است و جاذبه چرخاند، قلم ها زبان بریده شدند و توصیفات الکن. حال اگر همین قلم بخواهد از معجزه  ابر مردی بنویسد که خود انقلاب آفرین قلوب مردم بود، کار، سخت‌تر و کلمات در چینش حیران می‌شوند.

سخن گفتن از بسیج و بسیجیان، گفتن از اقدام تا عمل است؛ سخن از بسیج و بسیجیان، شنیدن از ولایت و دویدن به سر است؛ تکیه بر توان داخلی و اعتماد به خود است، سراسر افتخارآفرینی در خط بصیرت است. اما گفتن از بسیج جامعه زنان کشور با بیش از ۹ میلیون عضو در سراسر کشور متشکل از بانوانی فرهیخته، فرهنگی، توانمند در عرصه اقتصاد مقاومتی، ورزش، هنر و… نقل فعالیت‌هایی است که مسیر را برای پیشبرد اهداف نظام به ویژه در زمینه خانه و خانواده هموار می‌کند؛ گزارشی که در ادامه از نظرات می‌گذرد نگاهی است گذرا به فعالیت‌های بسیج جامعه زنان که طی یک سال گذشته در قالب برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برای توانمندسازی زنان در عرصه‌های علمی، آموزشی، فضای مجازی، اقتصاد مقاومتی و … انجام شده است.

حلقه‌های صالحین، پیشگام در عرصه تربیت و سبک زندگی اسلامی

بسیج جامعه زنان کشور با نگرشی اسلامی و قرآنی به نقش بانوان که بنابرگفته امام خمینی(ره) «قرآن انسان‌ساز است، زن هم انسان‌ساز است» با آموزش و تربیت نیروهای متخصص به عنوان مربیان سرحلقه‌های صالحین، گام‌های محکمی در بصیرت‌افزایی همه جانبه بانوان بسیجی بر داشته است.

فرهنگ‌سازی: در عرصه فرهنگسازی، بسیج جامعه زنان کشور قرارگاه‌های فرهنگی و تربیت مربی و سر مربی حلقه‌های صالحین را بیش از ۱۰۰ هزار حلقه تربیتی را با هدف ارتقاء دانش رسانه‌ای خانواده‌ها سامان‌دهی کرده است.

عفاف و حجاب و پاسخگویی به شبهات: در بسیج جامعه زنان کشور، برای پاسخگویی به شبهات جوانان در زمینه عفاف و حجاب شبکه خوشه‌ای متشکل از ۵۰ هزار کارشناس برای پاسخ دادن به شبهات ایجاد شده است.

کارگاه‌ها و نشست‌های افزایش جمعیت: همچنین در بحث افزایش جمعیت، ارتقاء بینش دینی، همسرداری و فرزندپروری، کارگاه‌ها و نشست‌هایی در سراسر پایگاه‌های کشور با سخنرانی کارشناسان و اساتید مربوطه برگزار می‌شود.

مهدهای قرآن، خط مقدم مقابله علیه نفوذ فرهنگی

تربیت قرآنی فرزندان در کنار آموزش‌های اسلامی در محیطی که با فرهنگ ایرانی – اسلامی همخوانی دارد از دیگر فعالیت‌های بسیج جامعه زنان کشور است که در قالب مهد قرآن به خانواده‌ها خدمات آموزشی ارائه می دهد.

حضور مهدهای قرآن در تجمعات علیه جنایات آل سعود در یمن

مهد قرآن‌ها از سال ۸۹-۹۰ راه اندازی شده اند که اکنون بعد از گذشت شش سال ۲۴۰۰ مهد و پیش دبستانی فعال در مساجد سراسر کشور اعم از شهرستان ها و روستاها در حال آموزش کودکان و نونهالان هستند؛ همچنین امسال نیز در سی و هفتمین سالگرد تشکیل بسیج مستضعفین، ۵۰۰ مهد مساجد و پیش دبستانی قرآنی با حضور سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین افتتاح شد.

نکته قابل ذکر اینکه مهدقرآن بسیج، مراقبتی نیستند بلکه تربیتی و پرورشی بوده و بر مبنای آموزه‌های قرآنی در راستای پر کردن خلأ تربیت اسلامی نونهالان فعالیت می کنند و مسئولان سازمان بسیج جامعه زنان کشور امیدوارند که تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد قابل توجهی به این مهدها اضافه شود تا در راستای تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی گام برداشته شود.

۶ گام مهم بسیج جامعه زنان کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی

تحقق اقتصاد مقاومتی بدون ورود آگاهانه و وظیفه‌مدار بانوان ایرانی چه در عرصه خرید و استفاده از تولیدات داخلی و چه در عرصه به حرکت در آوردن چرخ تولیدات داخلی، غیرممکن است، در این زمینه بسیج جامعه زنان کشور با برگزاری کلاس ها و نشست های تخصصی اقتصاد مقاومتی و همچنین حمایت از بانوان کارآفرین، اقدامات مهم و مؤثری ترتیب داده است.

در این راستا:

معرفی و آموزش مشاغل خانگی: مشاغلی خانگی چون « تولید و پرورش قارچ، آموزش مهارت قالی بافی، خیاطی، بافندگی، صنایع دستی و ترشیجات و مربا.. » که بانوان می توانند در آن وارد شده و به اقتصاد خانواده کمک کنند از طریق “شباب” معرفی شده است.

تبلیغ و تبیین اقتصاد مقاومتی: از طریق ارسال ۱۰ هزار پیامک از «سخنام مقام معظم رهبری در خصوص تولید داخلی» به بسیجیان

شناسایی و معرفی بانوان کارآفرین: ۳ هزار بانوی بسیجی کارآفرین در سراسر کشور شناسایی شده اند که از هر استان ۲ کارآفرین برتر و در مجموع ۵۸ زن کارآفرین برتر در همایش کشوری «طلایه داران اقتصاد مقاومتی» شرکت و  در هفته بسیج امسال تجلیل خواهند شد.

شرکت در همایش ها و نشست های تخصصی کارآفرینی: نخستین حضور بسیج جامعه زنان کشور به صورت رسمی در همایش کشوری «طلایه داران اقتصاد مقاومتی» در سال ۹۵

عقد تفاهم نامه با سایر نهادها و ارگان ها و شرکت های فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی: عقد تفاهم نامه با شرکت « مهتا» در راستای آموزش ۱۰ هزار بانوی بسیجی در حوزه های انیمیشن، گیم، وب و اپلیکیشن نویسی که با هدف « جهاد کارآفرینی با راهبرد تمرکز بر ظرفیت‌های فعلی و فرصت های آینده با شعار حفظ کرامت اسلامی، مدیریت هوشمند فرصت ها ، اشتغال پایدار و آینده محور صورت گرفته است. این تفاهم نامه به صورت آزمایشی در سپاه تهران بزرگ انجام می شود.

عقد تفاهم نامه با “ستاد بازسازی عتبات عالیات” در راستای جذب کمک‌های مردمی جهت ساخت و مرمت صحن‌های عقیله بنی هاشم (س)

جذب کمک‌های مردمی با عنوان « پیوند آسمانی » به منظور تسهیل امر ازدواج بسیجیان نیازمند: کمک های مردمی از طریق شناسایی خیرین در محلات صورت گرفته و کمک های خیرخواهانه آنها در غالب نقدی و کالا به دست جوانان آماده ازدواج و نیازمند می رسد که تا کنون  این ۳۴۸۸ جهیزیه به ارزش ۲۳۷۳۴۷۹۷۱۰۰۰ ریال تهیه شده است.

نقش زنان در بسیج ۷۰ میلیونی

جذب و آموزش نیروهای بسیجی و در قالب گردان های الزهرا و الکوثر هر کدام با اهداف و وظایف مشخص از دیگر فعالیت های بسیج جامعه زنان کشور است که در این راستا شرکت در رزمایش های مختلف محلی برای بروز و نمود توانمندی بانوان بسیجی است.

فرهنگ بومی، قدرتمندترین سلاح در جنگ نرم

در عصری که “تهاجم فرهنگی” از طریق شبکه های ماهواره ای، محصولات فن آوری اینترنت، سینما، موسیقی و راه ها را برای نفوذ همه جانبه به تمدن اسلامی- ایرانی باز کرده است، مدیریت فرهنگی سازمان بسیج جامعه زنان کشور با تولید موسیقی، فیلم: ساخت مستند با موضوع فمینیسم با مخاطب جهانی؛ ساخت “کلیپ پرچم دار” با موضوع حضرت زینب و الگوی سوم ، شروع ساخت انیمیشن “بازگشت به دشت ارژن”؛ شروع ساخت فیلم داستانی “زیرگنبد کبود”؛ شروع ساخت “سریال مستند داستانی ارمغان مادری” زندگی شهید طیبه واعظی،؛ تولید نسخه بین المللی مستند “صدسال عملکرد هالیوود”؛ تولید ۱۳ قسمت فیلم داستانی کوتاه به اسم ” خون جامگان معصوم” با موضوع اطفال شهید..

* نخستین حضور انتشارات «لشکر فرشتگان»

حضور بسیج جامعه زنان کشور با انتشارات «لشکر فرشتگان» در نمایشگاه بین المللی کتاب و نمایشگاه کتاب دفاع مقدس.

تألیف و رونمایی از کتاب: تألیف “کتاب “الگوی سوم” که در دست چاپ است، تألیف کتاب رمان “ممنون به خاطر گل های کاغذی”؛ چاپ کتاب ” پیامکی برای خدا”؛ تألیف رمان” عشق وحشی” که در دست چاپ است..

راه‌اندازی پویش‌ها و تجمعات فرهنگی:

راه اندازی پویش‌هایی چون “ما زنده ام” با شعار عفت، شجاعت، احساس مسئولیت و عطوفت؛ برنامه ریزی اجتماع سراسری”مدافعان حریم خانواده” در ۴۰۰ نقطه کشور در هفته عفاف و حجاب؛ برگزاری بیش از ۳۰ برنامه متنوع در سطح عمومی و ۵ نشست تخصصی و میزگرد در خصوص عفاف و حجاب با حضور کارشناسان و متولیان فقط در هفته حجاب و عفاف در راستای تبیین حجاب برتر، اجرای برنامه های تشویقی برای بانوان محجبه چون “اهداء هزاران شاخه گل به بانوان”، برگزاری همایش “مروارید در صدف” با همکاری هئیت رزمندگان اسلامی، مشارکت در برگزاری همایش رهروان حضرت زینب(س) با همکاری اوقاف؛ برگزاری همایش سه ساله های حسینی با حضور ۲۵ هزار نونهال در حرم امام خمینی(ره) و همزمان در سراسر کشور؛ برگزاری مراسم خطبه‌خوانی حضرت زینب (س) در سراسر کشور.

کارگاه های آموزشی: برگزاری نشست ها و همایش های” مهارت زندگی دختران جوان”؛ نشست “مادران پرچمداران جنگ نرم”، برگزاری” کارگاه های افزایش جمعیت” در سراسر کشور؛ برگزاری نشست های “سبک زندگی” به مناسبت ایام شهادت و ولادت اهل بیت علیهم السلام…به تقابل با این جنگ نرم با سربازانی که خود فرماندهان و مدیران فرهنگی خانه هستند رفته است.

فضای مجازی در تسخیر افسران جنگ نرم

هر آنقدر که افزایش توان رزمی بانوان بسیجی و توان امدادی آنها برای مسئولان بسیج جامعه زنان کشور از اهمیت برخوردار است، ارتقاء سطح بینش سیاسی، اجتماعی، فرهنگی بانوان و هدایت آنها در مسیر اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اقداماتی است که بسیج جامعه زنان کشور با راه اندازی سایت های مختلف خبری- تحلیلی و انتشار فصلنامه تحلیلی ” طنین اندیشه” نسبت به آن اقدام کرده است.

همچنین فعالیت مستمر به روزرسانی اخبار” پایگاه اینترنتی سازمان بسیج جامعه زنان کشور” با اهم اخبار بانوان بسیجی از پایگاه ها تا استان، راه اندازی “سایت عقیله” با دو زبان، راه اندازی “سایت بین المللی زنان شهید”، ارتباط گیری مستمر و تبادل حدود  ۳۵۰ خبر حوزه بسیج جامعه زنان کشور با سایر رسانه ها و خبرگزاری هایی چون« فارس، تسنیم، دانا، ایلنا، جمهوری اسلامی ایران؛ بخش بسیج جامعه زنان سایت های سپاه های استانی و ….»  از دیگر اقدامات بسیج جامعه زنان کشور است.

همچنین در راستای اطلاع رسانی اخبار مهم داخلی بسیج و همینطور وقایع و مناسبت‌های ملی تعداد ۱۰۸ هزار و ۵۰۲ عدد پیامک تاکنون به بسیجیان ارسال شده است.

بسیج، باغی است که چهار فصل آن بهار است، بسیج سفره ای که برکت آن را ایمان، اخلاص و عمل به موقع بسیجیان تشکیل می دهد. بسیج نامی است پر آوازه که مرزهای ایران زمین را درنوردیده و به گستره جهان اسلام از شرق تا غرب پرچم برافراشته است، ما آن را شجره طیبه بسیج و معجزه امام خمینی(ره) می نامیم و عرب آن را الحشد الشعبی ، برای زنان بسیجی همین بس که فرزندانشان در دفاع از کیان سرزمین های اسلامی، حمایت از ارزش های دینی و ملی جامعه سرخ شهادت می پوشند و  خود در سنگر عفاف و حجاب فعال در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، هنری، اقتصادی و .. ستاره وار می درخشند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.