جبران همه ثبات‌ها در چند ماه/ نرخ دلار در ۴ ماه معادل ۳.۵ سال رشد کرد+ جدول و نمودار

بررسی تغییرات منحنی قیمت دلار نشان می‌دهد از ابتدای سال 93 تا پایان شهریور ماه 96 این نرخ در مجموع 673 تومان افزایش یافته، اما از ابتدای مهر ماه تا پایان بهمن ماه رشد قیمت 756 تومان بوده است.

به گزارش پاکدشت۲۴:  تغییرات نرخ ارز در چند سال اخیر در برخی سال‌ها با تلاطم و در سال‌های دیگر با ثبات نسبی روبرو بوده است.

بررسی قیمت ارز پس از جهش قیمت‌ها در سال ۹۱ نشان می‌دهد که در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ همواره به این شکل بوده است. ثبات در ۶ ماهه اول سال، رشد قیمت از مهر تا دی ماه و کاهش قیمت در بهمن و اسفند ماه، البته کاهش قیمت در بهمن و اسفند به معنای بازگشت به قیمت‌های قبل از مهر ماه نیست. در واقع این فرایند موجب ایجاد یک مبنای جدید برای بازار می‌شد.

اما در مجموع قیمت دلار در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ به ترتیب ۲۹۴ تومان، ۷۳ تومان و ۳۰۶ تومان رشد داشته است. به عبارت دیگر از ابتدای سال ۹۳ تا پایان شهریور ماه سال ۹۶ (سه سال و ۶ ماه) در مجموع ۶۷۳ تومان افزایش یافته اما از ابتدای مهر ماه تا پایان بهمن ماه رشد قیمت ۷۵۶ تومان بوده است.

در صورتی که بخواهیم نسبت برابری بین افزایش قیمت دلار به دست بیاوریم، رشدی که دلار در سه سال و نیم (ابتدای ۹۳ تا شهریور ۹۶) داشته، برابر است با رشد بهای این ارز از ابتدای آبان ماه تا پایان بهمن ماه امسال.

به گزارش فارس، بانک مرکزی پس از آنکه بهای دلار به بالاترین سطح خود (بیش از ۴۹۰۰ تومان رسید) سه طرح انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، اوراق گواهی سپرده ارزی و پیش فروش سکه با قیمت‌های یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای ۶ ماه و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای یک سال را برای کنترل بازار ارز در دستور کار قرار داد.

جلوگیری از معامله دلالان و آغاز برخورد با غیرمجازها در کنار اجرای این سیاست موجب نزولی شدن بهای ارز شد به طوری که هم‌اکنون بهای دلار در بازار تهران حدود ۴۵۳۵ تومان است، اما اینکه در ماه‌های آینده نرخ ارز چه روندی را خواهد داشت، بستگی به استمرار سیاست‌ها و برنامه‌های اتخاذ شده دارد.

انتهای پیام/م

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.