زیارت نامه عربی کوروش

«السلام علیک یا مفخر الایرانیه و رحمت الله و برکاته». این جمله‌های عربی، شوخی نیست. متنی است که یک مجری تلویزیونی برای زیارتنامه مختصر (یا به قول خودش دعا) درباره کوروش منتشر کرده است. در بعضی از متون دینی از کوروش هخامنشی به عنوان «ذوالقرنین» یاد می‌شود و نام و داستانش در آیاتی از سوره […]

«السلام علیک یا مفخر الایرانیه و رحمت الله و برکاته». این جمله‌های عربی، شوخی نیست. متنی است که یک مجری تلویزیونی برای زیارتنامه مختصر (یا به قول خودش دعا) درباره کوروش منتشر کرده است. در بعضی از متون دینی از کوروش هخامنشی به عنوان «ذوالقرنین» یاد می‌شود و نام و داستانش در آیاتی از سوره مبارکه «کهف» نیز آمده است. اما اتفاقی که دیروز درمنطقه پاسارگاد و روز یادبود کوروش افتاد، حاشیه‌های بسیار جذاب‌تری از متن داشت. حاشیه‌هایی که یادبود این پادشاه بزرگ را به ملغمه‌ای از خرافات و شعارهای تاریخ مصرف گذشته و کارهای عجیب و غریب، تقلیل داده بود. اتفاقی که البته باز هم از چشم کاربران فضای مجازی دورنماند و سبب شد توئیت ها و پست‌های کنایه‌دار به مراسم دیروز تولید شود. این، بخشی از توئیت های کنایه دار است که در واکنش به انتشار عکس‌ها و فیلم های مراسم روز گذشته در پاسارگاد، منتشر شد:
با یکی از دوستان رفته بودیم پاسارگاد. رو به قبر کوروش نماز خوند!یعنی خودِ نمازِ کامل به عربی! از اونجا من دیگه اون آدم سابق نشدم.

انتهای پیام/ر.آ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.