دلیل تشدید حملات تروریستی داعش در بغداد چیست؟

در شرایطی که در جریان سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به بغداد، دو طرف بالاخره بر سر خروج نیروهای ترکیه از خاک عراق به توافق رسیدند، نیروهای عراقی توانستند در یک پیشروی چشمگیر، عملیات موصل را پیش برده و خود را به رود دجله در این شهر برسانند. در واکنش به این موضوع، گروه تروریستی داعش، انجام حملات علیه غیرنظامیان را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پاکدشت ۲۴ به نقل از تابناک:شرایطی که در جریان سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به بغداد، دو طرف بالاخره بر سر خروج نیروهای ترکیه از خاک عراق به توافق رسیدند، نیروهای عراقی توانستند در یک پیشروی چشمگیر، عملیات موصل را پیش برده و خود را به رود دجله در این شهر برسانند. در واکنش به این موضوع، گروه تروریستی داعش، انجام حملات علیه غیرنظامیان را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش «تابناک»، نیروهای عراقی که مشغول مبارزه با داعش هستند، توانستند برای نخستین بار از زمان آغاز عملیات موصل، خود را به کرانه شرقی رود دجله در این شهر برسانند. این در حالی است که کنترل بخش غربی موصل، همچنان در اختیار داعش قرار دارد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از صباح النعمان، سخنگوی واحدهای ویژه مبارزه با تروریسم عراق تأیید کرده که این نیرو‌ها توانسته‌اند خود را به کرانه رود دجله برسانند. از ماه اکتبر که عملیات برای آزادسازی موصل از اشغال داعش آغاز شد، این نخستین بار است که نیروهای عراقی توانستند خود را به رود دجله – که از میان شهر می‌گذرد – برسانند. نیروهای عراقی اکنون کنترل مناطقی از حاشیه دجله تا جنوب موصل را به دست دارند.

در حال حاضر، انتظار نمی‌رود که نیروهای عراقی پیش از بازپس گیری کامل بقیه محله‌های تحت اشغال داعش در بخش شرقی شهر، حرکت به سوی غرب را آغاز کنند؛ افزون بر این، کلیه پل‌ها نیز به دلیل حملات هوایی، قابلیت استفاده را از دست داده‌اند. با این حال، صرف رسیدن به کرانه شرقی دجله نشانگر سرعت گرفتن پیشروی نیروهای عراقی است که از روز پیش و در پی آغاز فاز دوم عملیات، هر روز پیشروی داشته‌اند.

پیشروی نیروهای عراقی مورد تأیید آمریکا نیز قرار گرفته است. برت مک گورک، نماینده آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش روز گذشته در توئیتی نوشت، نشانه‌های فروپاشی استحکامات دفاعی داعش در شرق موصل قابل مشاهده است.

گفتنی است، واحدهای ضد تروریستی عراق، که روز گذشته به کرانه دجله رسیدند، بخشی از نیروهای دولتی- مردمی این کشور هستند که طیف وسیعی از ارتش گرفته تا نیروهای کرد و همچنین گروه‌های نظامی شیعه را تشکیل می‌دهند. پس از یک دوره کوتاه توقف عملیات در ماه گذشته، فاز جدید این عملیات با دستاوردهای مهمی برای این نیرو‌ها همراه بوده است.

افزون بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای عراقی با داعش در نزدیکی یک منطقه تاریخی نیز درگیر شده‌اند. این موضوع از سوی یکی از فرماندهان عراقی بیان شده که گفته: «امروز صبح، نیروهای واحد ضد تروریستی در دو محور به سوی بلدیه و سوکار پیشروی کردند. در جریان این پیشروی، داعش تلاش کرد در تپه تاریخی با ما وارد درگیری شود». اشاره این فرمانده عراقی به منطقه مرتفعی در نزدیکی بقایای تمدن باستانی آشور در شرق دجله و داخل موصل است.

واکنش داعش

همان گونه که انتظار می رفت، با افزایش پیشروی های نیروهای عراقی در موصل، گروه تروریستی داعش که همزمان در عراق و سوریه تحت فشار بوده و در حال از دست دادن قلمروست، به انجام حملات تروریستی کور علیه شهروندان غیرنظامی روی آورده است.

در همین راستا، روز گذشته، در پی دو انفجار انتحاری در بغداد دست‌کم بیست تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. انفجار‌ها در دو بازار در شرق بغداد که اغلب ساکنان آن‌ها شیعه هستند، رخ داده است. گروه تروریستی داعش، مسئولیت این انفجار‌ها را بر عهده گرفت.

به گفته نیروهای امنیتی عراق، در جریان نخستین حمله انتحاری به بازار جمیله در بغداد دست‌کم ۱۳ تن جان خود را از دست داده و ده‌ها تن زخمی شده‌اند. جمیله یکی از بازارهای بزرگ تره‌بار واقع در شرق پایتخت عراق است.

بنا به گزارش رویترز، چند ساعت پس از انفجار نخست در بازار دیگری در شرق بغداد یک تروریست انتحاری دیگر نیز بمبی تعبیه‌شده در خودروی خود را منفجر کرد. در این انفجار دوم نیز دست‌کم ۷ تن کشته شده‌اند.

خبرگزاری سومریه نیوز، محل انفجار دوم را بازار محلی در منطقه «البدیات» و شمار کشته‌شدگان را نیز ۱۰ تن اعلام کرده‌ است، حال آنکه به گزارش رویترز به نقل از پلیس و پزشکان در بغداد، مجروحان انفجار نخست بالغ بر ۵۰ تن بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت کشور عراق، یک سرباز در نزدیکی ورودیه بازار بزرگ جمیله، خودرویی مشکوک را کشف کرده و به روی آن آتش گشوده و در پی آن شخصی که در خودرو بوده، مواد منفجره داخل خودرو را منفجر کرده است.

به گفته محافل امنیتی عراق، حمله انتحاری نخست صبح زود روز یکشنبه در بازار بزرگ جمیله که بازاری مخصوص مواد غذایی است، رخ داده است. این بازار در نزدیکی شهرک صدر است که بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

در هفته‌های اخیر، پایتخت عراق بار‌ها شاهد حمله‌های انتحاری «دولت اسلامی» علیه نیروهای امنیتی عراق و شیعیان بوده است. به باور تحلیلگران، داعش قصد دارد بر تنش‌های میان اکثریت شیعه عراق و سنی‌های این کشور بیفزاید. افزون بر این، از ماه اکتبر گذشته با آغاز عملیات تهاجمی نیروهای دولتی و مردمی برای باز پس گیری موصل که مدت‌هاست به پایگاه داعش تبدیل شده، فشار بر این گروه تروریستی در عراق افزایش یافته است.

انتهای خبر /م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.