عقیده صحیح و عمل صالح بدون اخلاق حسنه حاصل نمی شود

دکتر محسن اسماعیلی گفت: عقیده صحیح و عمل صالح بدون اخلاق حسنه حاصل نمی شود و اگر هم حاصل شود؛ ماندگار نخواهد نبود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پاکدشتی ها، مراسم جشن میلاد رسول اکرم(ص)، پیام آور مهربانی، شامگاه پنج شنبه با حضور دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان در شهرستان پاکدشت برگزار شد.

اسماعیلی گفت: حضرت محمد(ص) ۳ نوع آموزه در حوزه های اعتقادی، عملی و اخلاقی داشت؛ که حدیث “إنَّما بُعِثتُ لاُتَمِّمَ مَکارِمَ الخلاقِ” حاکی از اهمیت حوزه اخلاقی دارد.

عضو شورای نگهبان افزود: آموزه های پیامبر درباره تربیت نفس و تزکیه درون، که از آن به اخلاق تعبیر می شود؛ زمینه ساز سعادت کامل و اوج انسانیت هر فرد و ملتی است.

وی تصریح کرد: عقیده صحیح و عمل صالح بدون اخلاق حسنه حاصل نمی شود و اگر هم حاصل شود؛ ماندگار نخواهد نبود.

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: نگاه به تاریخ بشریت، بیانگر آن است که انسان های مقرب و بزرگ، به علت ضعف های اخلاقی، دچار انحرافات شده و از مسیر حق خارج شدند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: امروزه در خانواده ها، اخلاق محمدی(ص) مشهود نیست و همین، زمینه بروز ناسازگاری ها و مشکلات عدیده اجتماعی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: باید بستر نهادینه شدن اخلاق و منش پیامبر گرامی اسلام(ص) در جامعه و خانواده ها فراهم شود و لزوم بازنگری در مسائل اخلاقی نیز، احساس می شود.

عضو شورای نگهبان گفت: پیامبر، منادی اخلاق و اسلام دین رحمانیت است؛ و رسول اکرم(ص) حتی با مشرکان و کفار نیز بدخویی و بداخلاقی نمی کردند.

این مقام مسوول، لازمه دعوت افراد به نظام اسلامی را رعایت اخلاق حسنه دانست و تصریح کرد: اگر این گونه نباشد و اخلاق رعایت نشود، نتیجه معکوس در پی خواهد داشت.

دکتر اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: برخی افراد با بداخلاقی و به قصد خدمت، راهنمایی و اصلاح، برای دعوت به حق و اسلام در تلاش اند؛ اما چه بسا، نتیجه کارشان مصداق شعر “گر تو قرآن برین نمط خوانی، ببری رونق مسلمانی” است.

Esmaeilipakdasht (5)

Esmaeilipakdasht (6)

Esmaeilipakdasht (1)

Esmaeilipakdasht (2)

Esmaeilipakdasht (7)

Esmaeilipakdasht (3)

انتهای پیام/ف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه

  1. قانون پاسخ

    برنامه های انتخاباتی پیش از موعد!