محرم در پاکدشت

پاکدشت غرق در عزای حسینی

با فرارسیدن ماه محرم الحرام و لزوم گرامیداشت شهادت سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدلله الحسین (ع)، مردم شهرستان پاکدشت آمادگی خود را برای اقامه عزای حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) در دهه اول ماه محرم اعلام کردند.

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی  پاکدشت۲۴ ،نخل گردانی، طبق کشی، طشت گذاری، دسته‌های شاخسی واخسی، زارخاک، گِل مالی، بیل زنی و… تنها مشتی از خروارها جلوه‌ها و مراسم‌های عزاداری است که مردم شهرهای مختلف ایران در این روزها و شب‌های عزای سید و سالار شهیدان انجام می‌دهند. محرم و عاشورا در فرهنگ مذهبی شیعه‌ها همواره جایگاه خاص و برجسته‌ای دارد و زمینه ساز مجموعه‌ای از سنت‌ها و مراسم‌هایی است که در طول تاریخ به عنوان میراثی معنوی نسل به نسل و سینه به سینه به دیگران منتقل می‌شود. این‌ها گوشه‌‌ای از آداب و رسومی است که مردم اقلیم‌های مختلف در شهرهایشان برگزار می‌کنند.
با فرارسیدن ماه محرم الحرام و لزوم گرامیداشت شهادت سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدلله الحسین (ع)، مردم شهرستان پاکدشت آمادگی خود را برای اقامه عزای حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) در دهه اول ماه محرم اعلام کردند .
سخنرانی ، قرائت زیارت عاشورا، اجرای مراسم سینه زنی و مرثیه سرایی توسط مداحان و ذاکرین اهل بیت (ع)، از جمله برنامه های مساجد در دهه اول ماه محرم است.
مراسم‌ معمول ماه محرم در پاکدشت همانند دیگر نقاط کشور قبل از شروع این ماه با سیاه‌پوش کردن مساجد و حسینیه‌ها آغاز می‌شود و در دهه نخست ماه محرم نیز به طور معمول صبح‌ها و شب‌ها مراسم سخنرانی و مداحی در نقاط مختلف شهر حاکم است.
شب‌های مختلف دهه اول محرم به نام یکی از یاران یا فرزندان امام حسین (ع) نامگذاری شده است که در این روز و شب مردم به عزاداری برای این یاران می پردارند و اشعار و مداحی متناسب با نامگذاری این روزها نیز خوانده می‌شود.
به گزارش خبرنگارما، مردم شهید پرور و عاشورایی شهرستان پاکدشت چند روز مانده به تاسوعاو عاشورای حسینی دسته های اعزاداری خود را در قالب سینه زنی، زنجیرزنی در سطح شهر می آورند و خود را آماده روز تاسوعا و عاشورا می کنند .
در روزهای تاسوعا و عاشورا به طور معمول از صبح مراسم عزاداری در شهر برپاست و بیشتر مردم شهر در این مراسم‌ها شرکت کرده و در ظهر این دو روز نیز سفره های احسان در هیئت های برپاست.
یکی از رسم های مرسوم در شهرستان پاکدشت این است که در ماه محرم و صفر بخصوص در دهه اول محرم ، جوانان محله در میدان بیرونی حسینیه به کوبیدن دهل می‌پردازند و به مردم اعلام می‌شود که درب حسینیه به روی عزاداران باز است.
انتهای پیام / ر.آ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.