کاهش کتاب‌خوانی با سلطه سیاست بر علم و فرهنگ/ وضعیت خاکستری کتابخانه‌های شهرستان پاکدشت/ شهرداری‌ها به وظایف خود عمل کنند

سرپرست اداره کتابخانه های شهرستان پاکدشت گفت: عدم تمکین برخی شهرداری ها نسبت به پرداخت حق قانونی کتابخانه‌ها از عوامل اساسی وضعیت خاکستری کتابخانه‌های شهرستان پاکدشت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پاکدشتی ها، «خدیجه مرادی» گفت: اولین کلمات خداوند متعال با پبامبرش دعوت وی به خواندن است. کتاب برترین معجزه هستی و خواندن برترین عملی است که پروردگار عالمیان رسولش را به آن دعوت می­کند. «بخوان»، اولین گفته پروردگار بلندمرتبه با حبیبش است. «بخوان» تا هدف خلقت به دست آید، تا دین خدا استوار شود، تا آفرینش به هدف خود برسد، بخوان که کتاب، برترین معجزه جاوید آفرینش است. در عظمت و شرافت کتاب همین بس که خداوند متعال به آن سوگند یاد می‏کند: «ن وَ القَلَم وَ ما یَسطُرُون؛ قسم به قلم و آنچه می‏ نویسند» کتاب از برترین نعمت‏های الهی است که در پناهش بشر از حضیض و گرداب جهل به بلندای دانش می‏رسد و از تاریکی غفلت به‌روشنی دانایی پا می‏ نهد.

۰۱

وی اظهار کرد: در عصر کنونی، عصر اطلاعات و ارتباطات، بر هیچ‌کسی پوشیده نیست که کتابخانه­‌های عمومی یکی از معیارهای رفاه اجتماعی و از ابزارهای توسعه پایدار و گسترش فرهنگ در جوامع بشری است. کتابخانه های عمومی مظهر دموکراسی و دانشگاه مردمی است. مراکز علمی همانند آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها هرکدام مخاطب خاص و محدودی دارند، اما هیچ محدودیتی برای مخاطبان کتابخانه‌های عمومی وجود ندارد و تمام اقشار جامعه را شامل می‌شود. در این مراکز علمی و آموزشی است که تمامی مردم از یک کودک خردسال تا مرد و زن سالخورده در آن قدم می‌گذارند تا نیاز به خواندن، آگاهی و علم‌آموزی خود را برطرف نمایند.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت افزود: در کشوری که یکی از دغدغه‌های همیشگی رهبر بزرگوار آن خواندن کتاب است و دولتی که نام تدبیر و امید را با خود همراه کرده، کتاب و کتاب‌خوانی باید نمود بیشتری داشته باشد. داشتن نگاه انتقادی و تفکر که نتیجه آن تدبیر است جز با کتاب میسر نیست و به گفته بسیاری از صاحبان اندیشه میزان امید در جامعه با کتاب‌خوانی رابطه مستقیمی دارد.

بنابراین اگر نیم‌نگاهی انتقادی داشته باشیم و شفاف‌تر به عملکرد یک شهر و یا شهرستان در دوران تدبیر و امید بنگریم و از لابلای هجوم ادعاهای بی‌شمار برای رفع مشکلات مردم عبور کنیم و شعارهای مختلفی چون  مدیر خدمتگزار، متعهد و دلسوز را نادیده بگیریم؛ کتابخانه‌های عمومی شاید جزو اولین سازمان‌هایی باشند که عملکرد بسیاری از مسئولین را برای مردم شهر و دیارشان بازنمایی می­ کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این مراکز مردم­ نهاد و همیشه محروم می‌توان رگه­ هایی از توجه مسئولان را به نظاره نشست. ساختمان کتابخانه‌ها، میزان توجه به رفاهیات مردم در آنجا خود گویای بسیاری از حرفهای نگفته و نشنیده است.

مرادی عنوان کرد: حال این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت کتابخانه‌های شهرستان پاکدشت چگونه است؟ چند درصد از خواسته­ های مطالعاتی کودکان، نوجوانان و جوانان در کتابخانه‌های خود شهرستان قابل‌رفع است؟

وی اضافه کرد: وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت تا رسیدن به افق سند چشم‌انداز توسعه فاصله بسیاری دارد. وضعیت کتابخانه‌های شهرستان ما خاکستری است. ساختمان کتابخانه ­ها در شان مردم شریف شهرستان نیست، بسیاری از تجهیزات قدیمی است، کتابخانه‌ها همگام با تحولات روز رشد نکرده ­اند.

جوانان ما به کتابخانه‌های شهرستان‌های مجاور و کلان‌شهر تهران پناه می‌برند. کودکان و نوجوانان ما تغذیه علمی و روحی مناسبی ندارند و در عصری که هر ثانیه آن اطلاعات جدیدی تولید می‌شود در شکاف عمیق آگاهی و دانش به سر می‌برند. کودکان، نوجوانان و جوانان محروم روستایی ما از وجود یار مهربان محروم‌اند و زنان و دختران شهرستان ما در نبود امکانات عبور و مرو گیر افتاده و در موقعیت خود درجا می‌زنند.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت با بیان مشکلات خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل، عدم تمکین بعضی از شهرداری‌ها نسبت به اجرای قانون پرداخت نیم درصد از سهم درآمدهای خود که بر اساس قانون می­بایست صرف توسعه کتابخانه‌های عمومی و تجهیز آن‌ها به تازه‌ترین کتاب‌ها و مجلات چاپ داخل و خارج کشور شود، است.

وی ادامه داد: نیم درصد پرداخت‌شده از سوی شهرداری به کتابخانه حق مسلم کودکان، نوجوانان، جوانان، زنان و مردان شهرستان جهت توسعه فضای مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است. عدم توجه به پرداخت این درآمد صدمات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته و شهرستان را با انواع بیماری‌های فرهنگی مبتلا خواهد ساخت.

مرادی تصریح کرد: برخی از مسئولان ما رویکردی به کتاب و کتاب‌خوانی ندارند و صرف بودجه در این مراکز مردمی را هدر دادن آن و عدم نمایش بازخورد آن در سطح شهر دانسته و درنتیجه رویکرد مثبتی نسبت به آن نشان نمی ­دهند.

وی گفت: فشارهای اقتصادی مردم را درگیر روزمرگی کرده است، سیاست بر علم و فرهنگ سلطه یافته و روزبه‌روز بر فاصله بین مردم و کتاب و کتابخانه افزایش می‌یابد، مردم اشتیاقی به خواندن نشان نمی‌دهند توانا بود هر که دانا بود را که شاعر بزرگ کشور در چندین قرن پیش عنوان کردند را به فراموشی سپرده‌اند.

این مقام مسئول از شهرداری‌ها خواست پرداخت نیم درصد حق قانونی کتابخانه­‌ها را در اولویت‌های آخر خود قرار ندهند.

مرادی با تاکید بر رابطه مستقیم میزان امید در جامعه با کتاب خوانی عنوان کرد: از تمامی مسئولان دولت یازدهم انتظار می‌رود در افزایش کتاب‌خوانی مشارکت فعال داشته باشند. همچنین مسئولان شهرستانی آگاه باشند که داشتن شهر و شهرستانی مدرن جز با وجود شهروندانی آگاه امکان‌پذیر نبوده و این آگاهی نیز جز در پرتو خواندن دست یافتنی نخواهد بود.

وی با توصیه به والدین اظهار کرد: پدران و مادران چنانچه به دنبال تربیت فرزندانی آگاه توانمند و مؤثر در جامعه هستند باید کتاب‌خوانی را در محیط زندگی خود وارد کنند. خود اهل کتاب باشند تا فرزندانی علاقه‌مند به کتاب را پرورش دهند. آنان باید بخشی از اوقات فراغت فرزندان خود را به کتابخانه‌ها و خواندن اختصاص دهند.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت با تاکید بر اینکه تربیت دانش‌آموز اهل تفکر، صاحب اندیشه و خلاق جز از راه مطالعه کتاب ممکن نیست؛ اضافه کرد: معلمان و دبیران ما علاوه بر آموزش، پرورش را نیز در نظر بگیرند و به مطالعه کتب غیر درسی  به‌عنوان بخش پرورش اهتمام جدی نمایند.

وی خاطرنشان کرد: افراد خیّر و علاقه‌مند به آگاهی و دانایی می‌توانند حامی بزرگ وزنه سنگینی برای ترویج کتاب‌خوانی و افزایش سطح کیفی کتابخانه‌های شهرستان باشند. از همه ظرفیت­ ها می­ توان برای ترویج کتاب به‌عنوان رسانه­ آگاهی‌بخش استفاده کرد و هریک افراد شهرستان می ­توانند به‌تنهایی مروج کتاب و کتاب‌خوانی باشند.

مرادی در پایان گفت: بنده و تمامی همکارانم در اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت خادم همه مردم آگاه فرهیخته و علم آموز بوده از تمامی طرح‌ها و پیشنهادهای ارائه‌شده به امید شهرستانی با بوی امید، تدبیر و آگاهی استقبال خواهیم کرد.

شایان ذکر است، آدرس و تلفن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت برای استفاده علاقه مندان به شرح ذیل می باشد:

– کتابخانه عمومی امام صادق(ع): پاکدشت میدان معلم جنب مصلی امام خمینی(ره).  تلفن: ۳۶۰۲۲۹۸۵

– کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص): پاکدشت یبر بلوار خرمشهر کوچه اداره محیط‌زیست. تلفن:  ۳۶۰۳۱۶۴۴

– کتابخانه عمومی شهید احمد پازوکی: خاتون‌آباد خیابان شهید بهشتی کوچه شهید آقاخانی غربی تلفن:  ۳۶۴۶۳۰۵۰

– کتابخانه پروین اعتصامی: فیلستان بلوار شهدا . تلفن: ۳۶۴۱۳۴۹۷

– کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع): فرون آباد خیابان ولیعصر جنب پارک شهدای فرون آباد. تلفن:  ۳۶۰۹۸۰۳۰

– کتابخانه عمومی خوارزمی: فرون آباد خیابان ابوذر ۱۲ متری آذرکیش داخل پارک

– کتابخانه عمومی علامه مطهری: شریف‌آباد خیابان شهید قدوسی. تلفن: ۳۶۴۷۴۱۵۸

– کتابخانه عمومی شیخ کلینی: روستای کلین جنب امامزاده شیخ کلینی. تلفن: ۳۶۴۵۲۹۵۵

– کتابخانه عمومی شهید آوینی: روستای کریم‌آباد خ علی شصتی کوچه قائم ۳ خیابان چهارده معصوم. تلفن:  ۳۶۴۸۲۶۰۰

– کتابخانه سیار یار مهربان: اتوبوس سیار

– کتابخانه مشارکتی شهدای آلوئک: روستای آلوئک خیابان صاحب‌الزمان(عج)

کتابخانه مشارکتی شهید پور فخر: بلوار امام رضا روبروی راهنمایی و رانندگی

– کتابخانه مشارکتی چهارده معصوم: یبر خیابان میراث فرهنگی جنب پارک احداثی

انتهای پیام/ف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه

  1. جواد پاسخ

    با سلام خدمت خانم مرادی من به عنوان یک عضو کتابخانه به شما خسته نباشید میگم حرف دل ما جوانان را زدی متاسفانه شهرداری ها برای کار سیاسی خودشان هر هزینه ای را انجام میدهند ولی نوبت به کتابخانه که میشود میگویند پول نداریم چقدر بد است که شهرداری اصلا فرهنگی نیست ونگاهی به کتابخانی ندارد اگر شهر را گل و بلبل کند ولی به مطالعه علاقه ای نشان ندهد فایدهای ندارد چون فرهنگ پایین است ومطالعه ای نیست عموما زیر ساخت ها تخریب میشود به قول مقام معظم رهبری ارزش یک جامعه به وجود افراد کتابخوان ان چامعه بستگی دارد اگر ما مطالعه داشته باشیم در همه زمینه ها موفق میشویم ولی متاسفانه به خاطر عدم کمک مالی شهرداران کتابخانه ها انطور که باید منابع دراختیار عموم قراربگیرد نیست