نوبخت در نشست خبری:

یارانه مطبوعات

سخنگوی دولت از اعطای 143 ميليارد و 500 ميليون تومان براى يارانه مطبوعات خبر داد.

به گزارش پاکدشت۲۴ به نقل از خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در روز سه‌شنبه( ۱۸ آبان ماه) در محل نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های دولت در زمینه رونق اقتصادی گفت: دولت از آغاز امسال دو هدف را همزمان در جهت بهبود وضعیت اقتصاد و رونق بخشی به تولید شروع کرده است.

وی افزود: در یک عرصه تعهد کردیم که ۷۵۰۰ واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی نیمه فعال را فعال کنیم و همچنین زمینه اشتغال بیشتر و فرصت برای افزایش تولید را فراهم سازیم.

نوبخت تصریح کرد: تا امروز مجموعا ۱۵ هزار و ۶۵۵ واحد تولیدی بالغ بر ده هزار و ۷۸۹ میلیارد تومان اعتبار دریافت کردند که این میزان واحد تولیدی به دو صورت به بانک‌ها معرفی شدند.

وی ادامه داد: فرایند رونق از طریق ستاد تسهیل و همچنین استانداری ۷ هزار و ۳۷۱ مورد بود و ۸ هزار و ۲۸۴ مورد نیز به صورت وام تسهیلاتشان را دریافت کردند که تا امروز ۹۸٫۳ درصد از این اهداف تحقق یافته است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: غیراز اعطای تسهیلات به واحدهای خصوصی می‌توانیم به طرح‌های عمرانی که مربوط به دولت است با تخصیص اعتبار آنها را فعال کنیم بر این اساس مصمم هستیم امسال واحدهای تولیدی تا پایان سال با ۳۷ هزار میلیارد تومان فعال شوند.

نوبخت با بیان اینکه کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه مجلس ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی اختصاص داده است گفت: از این میان ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان به صورت نقدی پرداخت شد تا طرح‌های عمرانی رونق بگیرند و این مطالباتی بود که انتظار می‌رفت دولت قبل از سال آینده بتواند آنها را تسویه کند.

وی افزود: براین اساس عدد و رقمی که در بودجه درنظر می‌گیریم برای کل سال است و به تدریج تا پایان سال صبر می‌کنیم تا منابع تأمین شده و اعتبارات را تخصیص دهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به خرید تضمینی گندم از گندم کاران گفت: براساس گزارش‌های رسیده امسال مجموعا ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن گندم از گندم کاران خریداری شد که در مقایسه با سال گذشته خرید گندم ۴ میلیون ۸۲۲ هزار تن شد که نزدیک به سه برابر خرید تضمینی گندم افزایش یافت.

نوبخت با اشاره به مصوبه بیمه سلامت نیز گفت: ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت تخصیص یافت سازوکار این بیمه را فراهم ساختیم اما چون مسئله گندم کاران در اولویت بود تلاش کردیم بعد از رسیدگی به وضعیت گندم کاران به بیمه سلامت بپردازیم.

وی اضافه کرد: همچنین نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان و فرهنگیان مصوبه‌اش از دولت دریافت شده و در حال رسیدگی به  آن هستیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدام دولت برای بهبود وضعیت آب و هوای پایتخت گفت: دولت ۹۰ هزار تاکسی فرسوده را از دور خارج و تاکسی‌های نو را جایگزین آن کرد براین اساس از تاریخ ۱۶ آبان سالجاری ۲۹ هزار ۹۶۳ تاکسی نو جایگزین تاکسی فرسوده شد.

وی تصریح کرد: تا قبل از آغاز بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات یارانه آن ۸۵ میلیارد تومان بود اما امروز دولت ۵۸ میلیارد و ۵۵۰ میلیون اضافه کرد و در مجموع ۱۳۴ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان یارانه مطبوعات در نظر گرفته شد.

سخنگوی دولت درباره مقابله دولت با فساد‌های اقتصادی در کشور گفت: کشف و برخورد با این موضوع نیازمند نظارت بیشتر است، نقش این رخداد‌های نگران‌کننده بوده و کشف و برخورد‌ با آن‌ها نکته مثبتی است که نباید در برابر آن کوتاهی شود لذا بر همین اساس اگر مواردی بوده و اثبات شده است باید اعلام شده و سپس شناسایی شود.

وی درباره انتقادات رئیس جمهور از برخی از رسانه ها اظهار کرد: مواضع دولت را با شفافیت پیرو سخنان رئیس جمهور تکرار می‌کنم، دولت با آزادی بیان نظرخواهی و انتقاد در چارچوب قانون معتقد است البته دولت معترض به این مورد هم است که عده‌ای در حاشیه‌ای امن قرار گرفته تهمت می‌زنند و برای خود حفاظی را متصور می‌شوند و قطعا انتقاد ما نسبت به این مجموعه‌ها است دولت همواره طرفدار آزادی قلم است و دوست دارد در فضای مطبوعات این مهم رعایت شود.

سخنگوی دولت درباره فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان که گفته می‌شود این رقم ۸ هزار میلیارد تومان بوده اظهار کرد: بدون تردید پس از آن که اخبار مربوط به این موضوع منتشر شود کارگروه ویژه‌ای به عنوان دستگاه نظارتی این امور را پیگیری خواهد کرد و در آینده گزارش مبسوطی از سوی دستگاه‌های نظارتی آماده می‌شود که پس از آماده شدن به اطلاع عموم خواهم رساند.

وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه آیا دولت از تعهدات غربی‌ها نسبت به اجرای برجام رضایت دارد اظهار داشت: هیچ گاه نباید از توقعات خود نسبت به طرف مقابل بکاهیم با توجه به اینکه تحریم‌ها و قطعنامه‌ها علیه کشور لغو شد اما باید پذیرفت فضایی که باید ما را به جایگاه اصلی خود که قبل از تحریم بودیم برگرداند، ایجاد شود. از سوی برخی بانک‌ها با موانعی مواجه هستیم اما دولت باید سعی کند تا طرف مقابل به تعهدات خود نسبت به اجرای برجام عمل کند و شرایطی ایجاد شود که بنگاه‌های اقتصادی از اینکه با کشورمان وارد معامله شوند نهراسند.

نوبخت ادامه داد: امیدواریم شرایط به گونه‌ای و مهیا شود که مطالبات کشور عرضه شود. مهمترین تحریم علیه کشور تحریم نفتی بود در گذشته و در دوران تحریم نمی‌توانستیم بیش از یک میلیون بشکه نفت به فروش برسانیم حتی امکان حمل و انتقال نفت برای کشور وجود نداشت اما درباره لغو تحریم‌ها بر اساس گزارش‌های ارائه شده فروش نفت به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت رسیده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه چرا برخی وزارت‌خانه‌ها زیر بار تجمیع بیمه‌ها نمی‌روند اظهار داشت: در سیاست‌های کلی مقررات نظام مناسبی از تصدی و تولی وزارت بهداشت تأمین می‌شود و به زودی جمع‌بندی خواهد شد.

نوبخت درباره نگاه اقتصادی روحانی در کابینه اظهار داشت: در شرایطی که کشور‌های منطقه پیشینه تحریم نداشتند، با افت شدید قیمت نفت مجبور شدند به استقراض غربی بپردازند، کشوری مثل عربستان بالاجبار از بازار عرض خارجی استقراض کرد و حقوق کارکنان خود تقلیل داد، اما در کشور ما روند اصلاح شاخص‌های اقتصادی به خوبی در حال اصلاح است، مهمترین نگرانی که در کشور وجود داشت تورم بود که خوشبختانه این بحران روند رو به کاهنده‌ای دارد.

وی افزود: میزان رونق اقتصادی در گذشته منفی ۷ درصد بود، اما در ۳ ماه نخست سال جاری این میزان به ۴٫۴ صدم افزایش داشت و به دنبال آن ثبات نسبی در بازار ارز به وجود آمد به طوری که بر اساس گزارش‌های صندوق بین‌المللی در میان کشور های نفت‌خیز منطقه اقتصاد ایران با ثبات‌ترین اقتصاد اعلام شده است. تیم اقتصادی دولت توانست با افت شدید قیمت نفت علائم مثبت اقتصادی را داشته باشد.

سخنگوی دولت درباره خصوصی‌سازی اظهار داشت: اگر خصوصی‌سازی به مفهوم واگذاری سهام و فعالیت شرکت‌های دولتی باشد، باید اعلام کنم این اقدام در مرحله پایانی قرار دارد و قبل از فعالیت دولت یازدهم عمده واحد‌های تولیدی واگذار شد.

وی گفت: واگذاری را نمی‌توان به حساب خصوصی‌سازی تلقی کرد در واقع نمی‌توان واحد‌هایی که شکل خصوصی ظاهری دارند اما دولتی هستند را خصوصی‌سازی دانست. در حال حاضر واحد‌های زیادی برای واگذاری باقی نمانده است. سازمان خصوصی‌سازی از سوی دولت تشکیل شده و باید دانست این سازمان قدرت واگذاری سهام را داراست بنابراین در تلاشیم آنچه سهام واگذار می‌شود به بخش خصوصی واگذار شود نه واحد‌های دولتی تحت عنوان تغییر دیون.

نوبخت پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آتی بیان داشت: طبق برخی نظر سنجی‌ها مردم عدم اقبال خود را به آقای روحانی نشان دادند.

انتهای پیام/ر.آ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.