یارکشی و اختلاف در شورای شهر پاکدشت چه زمانی تمام می‌شود؟

یارکشی و اختلاف برای کسب کرسی‌های شورای شهر پاکدشت این ابهام را ایجاد می‌کند که آیا منتخبان مردم، بنا بر احساس تکلیف برای خدمت بیشتر در رقابت‌اند یا شیفته قدرت هستند؟

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی پاکدشتی‌ها، اهمیت و نقش شوراها در ساختار اجتماعی به‌ویژه در مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با توجه به تأکید در منابع اسلامی از یک‌سو و ملاحظه آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر و کارآمدی آن بر کسی پوشیده نیست.

ShoraShahr

در اصل هدف از تشکیل شوراهای اسلامی، مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به‌عنوان یک‌نهاد تأثیرگذار درزمینهٔ قانون‌گذاری و نظارتی در امور محلی نقش‌آفرینی می‌نمایند و وظیفه دفاع از حقوق مردم را بر عهده‌دارند.

شوراهای اسلامی برای اعمال اراده مردم در اداره بهینه شهرها و روستاها به وجود آمدند؛ ولی متأسفانه در بسیاری از موارد از اهداف اصلی خود دور و درگیر حواشی شده‌اند.

وضعیت چندین ساله شورای شهر پاکدشت مصداق این ادعاست. شورایی که باید تمام‌وقت و انرژی گران‌بهای خود را صرف رفع مشکلات همه‌جانبه شهر کند، ولی متأسفانه شائبه منافع شخصی یا گروهی در این چالش به مشام می‌رسد و آنچه بیشتر به بدگمانی‌ها دامن می‌زند، عدم شفافیت و پاسخگویی به افکار عمومی شهروندان در ارتباط با جوانب پنهان و ناگفته‌ها است.

درحالی‌که هیئت‌رئیسه سال سوم دوره چهارم شوراهای شهر شریف‌آباد، فرون آباد و بسیاری از شهرهای دیگر، حتی کلان‌شهر تهران بزرگ با تمام چالش‌های سیاسی مشخص‌شده است؛ اما ترکیب هیئت‌رئیسه شورای شهر پاکدشت پس از گذشته چندین جلسه به دلیل اختلاف و حواشی بی‌مورد بی‌نتیجه مانده است و بایستی به اتفاقات روزهای آینده چشم دوخت.

هرچند اختلاف‌نظر و سلیقه در کار جمعی امری بدیهی تلقی می‌شود؛ اما اعضای شورای شهر پاکدشت در طول چهار دوره گذشته در حال تجربه چالش جدیدی بوده‌اند و یکی از موارد مشهود که هرساله با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ بحث شیرین! انتخاب هیئت‌رئیسه است.

گویا قرارگیری در ترکیب این هیئت چنان اهمیتی دارد که از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی‌شده و یارکشی‌های سیاسی و دخالت نابجای برخی افراد و خط دهندگان برای دوئل انتخاباتی انجام می‌شود.

حال باید گفت:

مناصب شورای شهر پاکدشت که هرساله اشخاص مختلفی را بر خود دیده؛ امسال در انتظار کدامین افراد است؟

– به‌راستی چرا گروهی از اعضای شورا، جلسه انتخابات هیئت‌رئیسه را تحریم کرده و در آن غیبت کردند؟ ظاهراً برخی از دوستان بر جایگاه مهم خود واقف نیستند.

– چرا برخی اعضا یک‌شبه نظر خود را تغییر داده و بر همهمه‌های واهی سیاسی دامن می‌زنند؟

– چرا برخی افراد و گروه‌های سیاسی با فشار بر پارلمان شهری، حواشی و حساسیت‌های بیهوده را افزایش داده و از میزان همدلی می‌کاهند؟

– با توجه به اینکه بسیاری از شهروندان، شورا را برآیند فکری خود می‌دانند؛ آیا می‌توانند به این باور برسند که شورای شهر پاکدشت مدافع حقوق حقه آنان است؟ آیا این شورا به‌عنوان منتخبان ملت، شورای شهر است یا شورای…؟!

در پایان پیشنهاد می‌گردد که اعضای محترم شورا به‌دوراز هرگونه چنددستگی، وابستگی سیاسی و اسارت در بند منتخبان خود، به‌گونه‌ای عمل کنند که هیچ‌گونه حقی ضایع نشود و اگر اختلاف‌نظری بین اعضا وجود دارد در تصمیم‌گیری برای خدمت به مردم تأثیری نداشته باشد.

بی‌شک نیاز به تعامل و ایجاد بسترهای همکاری برای توسعه و اعتلای شهر بیش‌ازپیش احساس می شود.

 انتهای پیام/ف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.