۳۰ درصد آب سد ماملو به جنوب شرق استان تهران اختصاص یافت

فرماندار پاکدشت گفت: به دلیل مشکلات آب شرب تهران مقرر شده است ۷۰ درصد برای شرب تهران و تنها ۳۰ درصد برای ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پاکدشتی ها، علیرضا قاسمی‌فرزاد در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان با بیان اینکه پاکدشت پایتخت گل و گیاه کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: بیش از یک‌پنجم اراضی گلخانه‌ای کشور در شهرستان پاکدشت است و سالیانه بیش از ۸۵۰ میلیون گل شاخه بریده در این شهرستان تولید می‌شود.

۱۳۹۳۰۸۱۰۱۵۲۱۲۹۳۵۹۳۹۷۵۵۴۳فرماندار پاکدشت با اشاره به ۲۶ هزار هکتار اراضی قابل کشت در شهرستان پاکدشت گفت: از این میزان اراضی قابل کشت ۳۳۱۵ هکتار آن مجهز به آبیاری قطره‌ای، مدرن و نیمه مدرن است و مابقی آن که به صورت گلخانه‌ای است به صورت سنتی آبیاری می‌شود.

وی افزود: از ۴ هزار نفر فعال در بخش کشاورزی ۲۴۰ نفر در بخش باغداری و ۸۶۰ نفر هم در حوزه گلخانه فعالیت می کنند، در سطح شهرستان با ۳۸ واحد پرورش مرغ گوشتی به ظرفیت ۱ میلیون و ۴۰۰هزار قطعه شاهد تولید ۵ هزار تن گوشت سفید در سال هستیم ضمن اینکه با ۷ واحد پرورش مرغ تخم‌گذار به ظرفیت ۸۲۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار ۳۰ تن تخم مرغ در روز تولید می‌شود.

قاسمی فرزاد با اشاره به واحدهای پرواربندی در شهرستان عنوان کرد: ۳۰۵ واحد پرواربندی گوساله با ظرفیت ۱۳ هزار و ۳۱۶ راس و تولید ۴ هزار تن و نیز واحدهای پرورش گوسفند و بز به ظرفیت ۱۲۰ هزار راس و تولید ۱۵۰۰تن گوشت قرمزدر سال نتیجه تلاش دامداران در سطح شهرستان است. وی افزود: گاوهای شیری با ظرفیت ۱۷ هزار ۶۷۴  راس و تولید ۳۰۰ تن شیر در روز و همچنین یک واحد فعال جوجه کشی با تولید متوسط ماهیانه ۱ میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی و ۲۵۰۰ کولنی زنبور عسل و تولید ۲۰ تن عسل در سال حاصل فعالیت سایر تولید کنندگان در سطح شهرستان پاکدشت است.

فرماندار پاکدشت با بیان اینکه پاکدشت به عنوان قطب کشاورزی در سطح کشور محسوب می‌شود، گفت: برای تامین آب مورد نیاز شهرستان از کانال آب تهران و رودخانه جاجرود استفاده می شد که ۲ متر بر ثانیه بود و در حال حاضر این بخش به صفر رسیده است.

وی افزود: منبع دوم چاه های عمیق و نیمه عمیق ۱۹۳ حلقه با ۲۰ لیتر در ثانیه، ۴ رشته قنات که آن هم با ۲۰ لیتر بر ثانیه آب شهرستان را تامین می‌کنند، در مجموع ۱۱۴ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۲۰ متر مکعب مجموع آبی است که در شهرستان تولید می‌شود و نیاز آبی شهرستان ۳۱۰ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۷۵۰ متر مکعب در سال است که در حال حاضر حدود ۱۹۶ میلیون متر مکعب کمبود آب داریم.

قاسمی فرزاد گفت: قبل از اینکه سد ماملو به بهره‌برداری برسد اساس آن بر این بود که میزان آب تولیدی آن برای بخش کشاورزی و شرب منطقه هدایت شود، به دلیل مشکلات آب شرب تهران این تصمیم تغییر کرد و مقرر شده است ۷۰ درصد برای شرب تهران و ۳۰ درصد برای ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به شعار امسال بیان کرد: مهم ترین مولفه در این سال مبحث اقتصادی است که در شعار اقتصاد و فرهنگ جای گرفته است که امیدواریم با توجه به سیاست های اقتصادی مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی، نگاه به درون، خود اتکایی و بهره برداری بهینه از امکانات و پتانسیل های داخلی کشور بتوانیم در بحث تامین نیازمندی ها و امنیت غذایی خوداتکایی داشته باشیم، بنابراین باید توجه ویژه ای به بخش کشاورزی داشته باشیم.

فرماندار پاکدشت با اشاره به اینکه پاکدشت با دارا بودن یک پنجم از اراضی گلخانه‌ای کشور دارای مقادیر قابل توجهی از گل و گیاه است خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی زیبنده شهرستان در بخش گل و گیاه نیست و انتظار داریم تولیدکنندگان با همت مضاعف این شهرستان را در بخش گل و گیاه به عنوان نمونه در سطح استان و کشور جلوه خاصی ببخشند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/ح.م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.