سیر به گودال ماریانا، عمیق ترین نقطه اقیانوس های جهان

شاید حتی تصور بازدید از عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس غصه برایتان غیرممکن باشد، اما کاوشگری آمریکایی به اشتهار ویکتور وِسکووو که تو نیروی دریایی آمریکا نیز نوکری می کند، توانسته است به نشانی ثالث انسان از عمیق ترین عمه ی اقیانوس های دنیا دید کند. ویکتور توانسته چهار شایسته کردن از درازگودال (گودال ژرف) ماریانا در اقیانوس آرام، که ژرف ترین نقطه ی اقیانوس های دنیا است، با زیردریایی بازدید کند و موجودات اعماق اقیانوس را نیز از نزدیک ببیند. ویکتور سومین انسانی است که توانسته در این عمه فوق العاده اسرارآمیز از زمین ماجراجویی نرم.

اما موضوعی که بیشتر از پیشگاه انسان در این عمق و تحت فشار آب بسیار زیاد، ما را متعجب می کند، وجود زباله های پلاستیکی داخل این خال کاملا دور از دسترس است! ویکتور این زباله ها را با چشم خود دیده است.

ویکتور وسکووو درحال بررسی درازگودال ماریانا

دان والش، عضو نیروی بحری آمریکا و مهندسی نروژی بوسیله نام ژاک پیکارد، نخستین افرادی بود که در سال ۱۹۶۰ تو زیردریایی مقاومی بوسیله شهرت بتیسکف تریسته، ملاقات از ژرف ترین نقطه اقیانوس های جهان را تجربه کردند. جیمز کامرون، کارگردان مشهور غصه حدود نیم صد بعد، داخل اواخر سال ۲۰۱۲ در زیردریایی سبز خود، اعماق ماریانا را از نزدیک دیدن.

همانگونه که گفتیم جدیدترین رکورد ملاقات از این درازگودال دردست ویکتور وسکووو است که توانسته در عمق ۱۰۹۲۷ از  سطح آب قرار گیرد. ویکتور و اعضای آویشن پژوهشی اش، در عملیات خویشتن تاکنون از پنج درازگودال دیگر در اقیانوس های هند، اطلس، منجمد جنوبی نیز بازدید کرده اند و سطح نشین های رباتیک نیز در این مأموریت بی نظیر همراه آن ها بودند تا از اسرار نقاط دور از دسترس پرده بردارند.

دان والش که در سال ۱۹۶۰ از درازگودال ماریانا ملاقات کرده است، این موفقیت بزرگ را به ویکتور تبریک گفت.

ویکتور داخل مصاحبه ی خویشتن گفته که او و تیم پژوهشی اش پس از کسب چنین موفقیت بزرگی، واقعاً هیجان انگیز بودند. به دیدن او وجود  زیردریایی و سفینه مجهز و همچنین استعداد تمجید برانگیز اعضای آویشن پژوهشی، باعث ارتقای باورنکردنی فناوری دریانوردی و دستیابی قسمت قسمت کردن به عمیق ترین و خشن ترین عمه ی اقیانوس ها شد.

ویکتور موفق شد با زیردریایی خود تقریبا به عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس برسدمقاله های مرتبط:اسراری از اعماق اقیانوسمروری بر عجیب ترین یافته ها درون اعماق دریاها

دان والش که از سطح اقیانوس باثبات تماشاچی پایین رفتن ویکتور و تیمش بوده، تو مصاحبه ای اذعان کرد:به ویکتور و آویشن شگفت انگیزش که اکتشاف تاریخی خود درون درازگودال ماریانا را با توفیق بوسیله انتها رساندند، با تمام وجود حیثیت می گذارم. ریه دهه قبل، من و ژاک پیکارد بدوی افرادی بودیم که از ژرف ترین نقطه ی اقیانوس های جهان، دیدار کردیم. زمان حال داخل زمستان عمر ام، به اینکه از نزدیک شاهد این اکتشاف وصف ناپذیر بودم، افتخار می کنم.

طبق گفته ی ویکتور و همراهانش، آن ها مظفر به کشف چهار گونه ی جدید از سخت پوستان شبه میگو بوسیله صیت دوجورپایان شده اند و موجودی به صیت بذل قاشقی در عمق ۷ هزاره متری و نوعی نادر از ماهی بوسیله عنوان حلزون ماهی را در عمق ۸ هزاره متری نیز دیده اند. برون زدهای صخره ای رنگی که میکروب های بستر یبوست آن ها را به وجود آورده اند و نمونه سنگ های جمع آوری شده از بستر اقیانوس ها، نیز در فهرست اکتشافات این گروه پژوهشی قرار دارد.

کشف شیرهدار پوستان شبه میگو به نام دوجورپایان تو درازگودال ماریانا بود زباله های پلاستیکی در  عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس واقعا نگران کننده است

حیات خاکروبه های پلاستیکی در چنین نقطه ای از سیاره ی زمین، نشان دهنده ی گسترش تصورگریز تاثیر سلبی فعالیت های بشر پهلو سلامت سیاره ی زمین است. البته قبل از اینکه ویکتور کیسه های پلاستیکی درازگودال ماریانا را ببیند، سطح نشین های رباتیک همچنین بود این زباله ها را در این جا گزارش کرده بودند. سالانه میلیون ها جسم پلاستیک واقف اقیانوس ها می شود؛ اما سرنوشت تعداد زیادی از آن ها نامشخص است.

زمان حال پژوهشگران عزم بررسی موجودات جمع آوری شده از موجودات اعماق اقیانوس را دارند تا ببیند آیا این موجودات آلوده به ذرات میکروپلاستیک هستند یا خیر. نتایج مطالعه ی جدیدی نشان داده است که خاکروبه های پلاستیکی بوسیله معضلی بزرگ بخاطر جانداران دریایی تغییر شده است و تا اینکه موجودات اعماق اقیانوس نیز از آسیب این زباله ها در امان نمانده اند.

ملاقات ویکتور از اعماق درازگودال ماریانا، تنها بخشی پروژه ی اکتشافی فایو دیپس (Five Deeps) است؛ این پروژه تلاشی برای کاوش در عمیق ترین نقاط پنج اقیانوس جهان محسوب می شود و سرمایه گذار آن خویشتن ویکتور وسکووو است. ویکتور قبل از اینکه به دنیای اعماق اقیانوس علاقه مند شود، قله های مرتفع هفت قاره ی جهان را نیز فتح کرده است.

البته بازدید از اعماق اقیانوس تنها به درازگودال ماریانا محدود نشده است و غواصان تو شش ماه گذشته از اعماق درازگودال پورتوریکو در اقیانوس نقشه (داخل عمق ۸۳۷۶ متری)، درازگودال ساندویچ جنوبی داخل اقیانوس منجمد جنوبی (در عمق ۷۴۳۳ متری) و درازگودال جاوا در اقیانوس هند (در عمق ۷۱۹۲ متری) نیز دیدار کرده اند. آخرین چالش کاوشگران این پروژه بررسی اعماق درازگودال مالوی دیپ یا Molloy Deep تو عمق ۵۱۶۹ متری اقیانوس منجمد شمالی است که صبر است در ماه اوت ۲۰۱۹ ادا شود.

زیردریایی دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور (DSV Limiting Factor) با ۴٫۶  متر کشش و ۴٫۶  متر ارتفاع که شرکت تریتون آن را باریک و با شعار بازدید مکرر  از هر عمق از اقیانوس ها تولید شده است. تو هسته ی این زیردریایی، پوسته ای تیتانیومی با ضخامت ۹ سانتی متر وجود دارد که می تواند میزبان دو نفر باشد؛ درنتیجه پیشروی آن تو درون آب می تواند تکی یا دو نفره انجام شود.

زیردریایی دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور ضیق  اعماق اقیانوس مانند زمانی است که ۵۰ جامبو جت روی سرتان استراحت دارد

بدنه ی خارجی این زیردریایی به بخشی مستقر است که می تواند ضیق نابودکننده ی اعماق اقیانوس، یعنی ۱۰۰۰ بار را حوصله کنند. این فشار مانند زمانی است که ۵۰ جامبو جت روی سرتان قرار دارد. درضمن دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور می تواند در تاریکی مطلق و دمای انجماد نیز بدون هیچ مشکلی به فعالیت خویشتن امتداد دهد.

وضعیت شیرهدار اقیانوس فیلم برداری را نیز شاق می کند؛ به همین دلیل دسته فیلم سازی شرکت آتلانتیک پروداکشن سبب تهیه ی مستندی بخاطر شبکه ی دیسکاوری، بوسیله همراه کاوشگران پروژه ی فایو دیپس، بوسیله اعماق اقیانوس ها سفر کرده اند.

موافق گفته ی آنتونی جِفن، مدیر نوآوری آتلانتیک پروداکشن، این نجیب پیچیده ترین پروژه ی همدستی تا به امروز بوده است. او درباره ی خوش ذات این چنین می گوید:اعضای ما باید از دوربین هایی استفاده می کردند که امکان نصب آن ها روی عضو ی زیردریایی و استفاده از آن ها درون عمق ۱۰ هزار متری وجود داشته باشد. درضمن درکنار این دوربین ها باید از سطح نشین های رباتیک بخاطر فیلم برداری از زیردریایی ویکتور هم استفاده می شد.همچنین باید سیستمی زیاد پیشرفته برای فیلم برداری از داخل زیردریایی و کامل لحظات بازدید ویکتور، مدل سازی می شد.

دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور پس از اتمام پروژه ی فایو دیپس درون پایان سال میلادی جاری، در جوانمردی مؤسسه های علمی قرار می گیرد و سایر پژوهشگران همچنین می توانند از آن مصرف کنند.

کاوش درون اعماق اقیانوس، حتی با استفاده از تجهیزات رباتیک امر بسیار دشواری است و بوسیله همین برهان درازگودال های اقیانوس ها، آخرین نقاط ناشناخته ی سیاره ی زمین هستند.

زمانی تصور می شد که دسترسی به اعماق اقیانوس ها امکان پذیر نیست، اما اعضای تیم فایو دیپس این خواب را به واقعیت تغییر کردند. همچین به لطافت دانشمندان به شواهدی دست یافته اند که بود کربن درون اعماق سیل گرفتن را که باعث انتظام شیمی و اقلیم زمین می شود، ثابت می کند.بیشتر بخوانید:آلودگی پلاستیکی؛ عامل اجل باکتری های تولیدکننده اکسیژننفوذ کربن رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب هسته ای در اعماق اقیانوس هاسپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر تنگ کردن زیاد آبنقش درخورتوجه علف دریایی در جلوگیری از فرسایشافزایش سرعت ذوب مبصر ترین سکوی یخی گیتی