تخلیه ۶۰ هزاره لیتر نانو تیتانیوم در تالاب انزلی

طرح جدید سازمان نگاهداری محیط زیست برای احیای تالاب انزلی با کاربرد از فناوری نانو که در یک سال گذشته با انتقاد شدید فداکار کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و فعالان فضا زیست مواجه شده بود حالا با عفو ۳، ۲ هفته از اجرایی شدن بی سروصدایش، خیر فقط مهتر سازمان محیط زیست بارانداز انزلی را تا پای برکناری از پستش پیش بنده که حتی واکنش قطعی امام جمعه این قصبه را تیمار تند مزاج است.

گفته می شود مرحمت هادی پور، مهتر اداره فضا زیست بندر انزلی که یکی از مخالفان شدید ساخت بند لاسک داخل بالادست تالاب انزلی و تخلیه نانو تیتانیوم ها در تالاب انزلی بوده هفته پیش وقوف برکناری اش را از سوی مدیرکل هوا زیست استان گیلان گرفتن کرد. برخی شنیده ها مشعر است به زودی مهتر اداره محیط زیست لاهیجان جایگزین او خواهد شد. این خبر بازتاب زیادی هم تو فضای مجازی و بین فعالان محیط زیست داشت.  

مسئول روابط اشتراکی موسسه کل محیط زیست گیلان تو تماس تلفنی همشهری با این اداره نیز، این وقوف را نه تأیید و خیر نفی کرد و با تذکر این جمله که «بعدا به شما خواهیم گفت» از پاسخگویی طفره رفت. اما معصوم جمعه انزلی روز جمعه اعلام کرد: «اگر تغییر مهتر اداره محیط زیست درون انزلی انجام شود، بوسیله شدت ردیابی خواهم کرد و پشت پرده این موضوعات و تخلفات را با تمام جزئیات با آدم در میان خواهم گذاشت.» 

رئیس سازمان محیط زیست پیش از این اعلام کرده حیات: مشکل تجمع رسوبات آلی و معدنی یکی از عمده ترین تهدیدهای تالاب انزلی است که با سرعت رسوبگذاری موجود، احتمال خشک شدن کامل تالاب تو آینده نزدیک بود دارد. او خاطرنشان کرده بود: با تلاش همدستی های خرد بنیان کشور، شیوه نوینی از زیست پالایی تالاب ابداع شده که دستاوردهای این سر سزاوار سرزنش ملاحظه بوده؛ به طوری که بخش مهمی از رسوبات آلی پایلوت مورد آزمایش، حذف شده و رسوبات معدنی نیز با خارج شدن از حالت سیمانی که از ترکیب رسوبات آلی با معدنی ایجاد می شود، امکان تخلیه و روان سازی بهتری یافته اند. احیای تالاب با ۸۵۰ میلیارد تومان عرض

کلانتری سال گذشته تو مجله ای بوسیله رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار تخصیص ۱۰۰۰میلیارد تومان بودجه بخاطر اجرای این پروژه توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد و مطالبه کرد چنانچه این طرح ایفا شود در کمتر از ۴سال بیش از ۱۳هزار هکتار از تالاب انزلی احیا می شود. زمان حال سازمان برنامه و بودجه با منحصر ۸۵۰میلیارد تومان از این حیثیت موافقت کرده که در فاز نخست قرار شد ۱۰درصد آن تخصیص یابد. این طرح مبدا تو چند استخر پرورش ماهی به انجام درآمد و قرار شد پس ازآن در تالاب انزلی اجرایی شود اما گفته می شود ۳، ۲ هفته قبل رئیس راه اندازی محیط زیست در سفر بوسیله گیلان بی ضابطه و صوت این پروژه را آغاز کرده است.

یکی از کارشناسان اداره کل محیط زیست استان گیلان که نخواست نامش صریح شود به همشهری می گوید: درون فاز اول صبر است ۶۰هزار لیتر نانو تیتانیوم محلول درون تالاب دفع شود که ۲ هفته قبل حدود یک چهارم این معیار حل تو مساحتی حدود ۵۰هکتار در قلب تالاب انزلی داخل پناهگاه بود وحش سرخانکل تهی سازی شد. احیای تالاب با ذرات نانو سلیقه سازمان فضا زیست حیات

 مسعود باقرزاده کریمی، سرپرست دکه حفاظت و احیای تالاب ها تو سازمان فضا زیست درون گفت وگو با همشهری در پاسخ بوسیله اینکه چطور سازمان هوا زیست بدون ادا طرح پایلوت با این طرح پیوستگی کرده، می گوید: این طرح اول درون حوضچه های پرورش ماهی انجام شد و نتیجه مثبت داد؛ به همین دلیل اکنون تو تالاب، عملیات آن آغاز شده و در مرحله ابتدا حدود ۱۵هزار لیتر نقد شو حاوی این ذرات نانو درون محل ریخته شده و پس از هر مرحله اضافه کردن مایع، باید هوادهی قیافه گیرد که کرجی ها با دور کوفتن در نگرش این کار را انجام می دهند.

 به گفته او ذرات نانو درصورت هوادهی باعث هضم مواد آلی شده که می توانند بوسیله مصرف ماهی ها برسند. او خاطرنشان می یواش: هضم مواد آلی می تواند تا حدی قضیه لجن ها و کاهش اوج تالاب را حل کند.

 باقرزاده می گوید: در همین چند روزی که این کار ابتدا شده حدود ۱۵سانتی متر عمق تالاب در نگرش مورد دیدن بیشتر شده؛ ضمن اینکه رسوبات داخل تالاب نیز به این دستگاه از حالت سفت و سیمانی خارج شده و می توانند در رخساره بروز سیلاب به دریا ریخته شده و یا بوسیله طرق دیگری خارج شوند. این مقام خاطرنشان می یواش: من همین جا اخبار می کنم هر کس هر انتقادی دارد از اساتید و متخصصان می تواند به کمیته نظارتی ما که متشکل از ۸نفر از اساتید دانشگاهی است بیاید و نظرات و انتقاداتش را مطرح بطی ء که پاسخ داده می شود ولی اجابت دارم که اطلاع رسانی سازمان در این مورد شاید کمی خوب نبوده است.

اینکه این ذرات نانو تیتانیوم چه تأثیری بر محیط زیست و آبزیان و مردم ها دارد پرسش دیگری است که بسیاری از منتقدان می گویند بی پاسخ مانده، اما باقرزاده می گوید: تیم کارشناسان ما شامل آقایان دکتر رضایی، دکتر کرباسی، دکتر جمال زاد و… ارزیابی های لازم ازجمله ارزیابی مخاطره را عمل داده اند و من به نشانی کارشناس و مدیر تالاب خشنود شدم که حتی داخل بافت بدن ماهی های مورد آزمایش صبر اندوهناک هیچ اثری از ذرات نانو تیتانیوم نبوده بنابراین خطری برای سلامت انسان ندارد.

او در پاسخ به اینکه چرا این پول صرف مدیریت فاضلاب استان نشد تا مشکل تالاب انزلی محلول شود، گفت: برای این حزن برنامه جامعی وجود دارد که روی میز استانداری صبر دارد و حرف شما مستقر است و باید شاق فاضلاب در حوضه حل شود وگرنه مکرر سال های بعد، تالاب با مشکل کاهش بلندی و انباشت رسوبات مواجه می شود. اما حالا سلیقه راه اندازی این بوده که اول تالاب را به این شکل مدیریت و احیا درنگ و انتظار می رود ساماندهی فاضلاب نیز توسط دستگاه های دیگر بوسیله فراموشی بسته نشود.  

فداکار منتقدان می گویند استعمال از روش نانو تیتانیوم برای حل مشکل رسوبات انزلی، می تواند باعث ازدحام این فلز در لیف ماهی شده و استفاده آن می تواند باعث ابداع بلای ناگهانی و حتی سرطان تو انسان شود؛ چون ذرات نانو که تو تالاب ریخته می شود در محیط باقی می ماند و وارد زنجیره غذایی می شود.    امام جمعه انزلی: چرا به مخالفان پاسخ خشنود کننده نمی دهید؟

حجت الاسلام سیدعبدالجواد شمس الدین درون سخنرانی های نمازجمعه مسئولان فضا زیست را خطاب راحتی داد و گفت: مسئولان پاسخ دقیق و بی پرده دهند که اگر پروژه «بایوجمی» امر درستی وجود چرا مخفیانه آن را آغاز کردند؟ چرا طرح یک هزار میلیاردی شما تا این اندازه مبهم است؟ چرا نام مسئولانی که پشت این پروژه هستند هیچگاه گاه فاش نشده است؟ چرا برای آدم تشریح نمی دهید که چه افرادی با چه اهدافی دنبال این پروژه هستند؟

وی افزود: چرا با همین پول، تصفیه خانه فاضلاب نمی سازید؟ چرا بخاطر بیت المال نفقه زیادی می تراشید؟ چرا نمی گذارید مخالفان این طرح رسما نظر خودشان را اخبار کنند؟ چرا بوسیله مخالفان پاسخ قانع کننده نمی دهید؟ او متذکر شد:

مسئولان شهرستان انزلی اعم از فرمانروا محترم، پاسبان محترم و شورای اسلامی شهر انزلی باید رسما اعلام کنند موافق این پروژه اند یا مخالف آن هستند؟ خطیب جمعه انزلی از نوا و سیمای گیلان خواست با برگزاری میزگردهای تخصصی درخصوص پروژه بایوجیمی و سد لاسک، انسان را در روند نکته سنج این پروژه قرار دهد. او با طرح این سؤال که مسئول این پروژه میلیاردی کیست، افزود: چنانچه این پروژه میلیاردی شکست بخورد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ فداکار ها پاسپورت ها را در یخه دارند و تا اتفاقی می افتد بوسیله بهانه بیماری بوسیله خارج می روند، آیا می خواهید باز هم نظام را مقصر جلوه دهید؟ نماینده اما فقیه با بیان اینکه در این گیرودار مهتر محیط زیست شهرستان را که بحق جلوی تخلفات افراد ذی نفوذ را گرفته و بارها و بارها طولانی قد جلوی متخلفان ایستاده است، گسستگی می کنند، تصریح کرد:

آن مسئول عفیف که می گوید من دون فشار هستم، اشتهار ببرد و بگوید دون فشار چه فردی است؟ چرا نیروهای کارآمد را ذبح اهداف سیاسی خویشتن می کنید؟ او با تأکید پیاده شدن اینکه حفاظت محیط زیست گیلان به فردی دلاور و کارآمد نیاز دارد، افزود: مسئول برومند دایره طاس حفاظت فضا زیست چنانچه نمی تواند برابر فشارها بایستند بگذارد و برود و جهان و آخرت خویشتن را ویرانه نکند.