جمع آوری ۱۱ تُن زباله و کشف ۴ جسد از اورست

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، «داندو راج گیمیر» مدیرکل اداره گردشگری نپال روز جمعه گفت: گروهی متشکل از ۱۲ قطب از افراد بومی نپال (شرپا) چهار جسد و دهات ها کپسول اکسیژن، صندوق های خالی، طناب، چادر و برگ ترفیع برجای باقی مانده از گروه های پیشرفت کننده داخل پناهگاه ها و کمپ های اورست، بلندترین قله گیتی را کشف و جمع آوری کردند.

گیمیر با اشاره بوسیله این که عملیات پاکسازی کوهستان اورست یک ماه بوسیله کشش انجامید، افزود: راهنمایان محلی شرپا تنها خاکروبه هایی که شایان بازیافت بودند را به کاتماندو (پایتخت نپال) احاله دادند و اجساد چهار هیکل نیز برای احراز هویت بوسیله پزشکی قانونی دهکده منتقل شده است.

وی افزود: مقام های نپالی خاشاک هایی که از اورست جمع آوری شده را به یک همدستی بازیافت درون کاتماندو تحویل دادند.

قضا و قدر نپال و جوامع محلی، مدت هاست که با مشکل خاشاک در کوه روبه رو شده اند؛ مربوط به سالانه کوهنوردان اضافی از بکلی گیتی برای صعود به قله اورست بوسیله این کشور عروج می کنند.

تلاش های منظمی از سال ۲۰۱۱ برای بازیافت چندین تن خاشاک از قله اورست ارتکاب شده و سیستم های مدیریت زباله معرفی شده اند.

دولت نپال در سال ۲۰۱۴ برای بازگرداندن سرانه هشت کیلوگرم خاشاک به پایین قله اورست مبلغی را به کوهنوردان پیشنهاد داده بود.

قله اورست، بلندترین قله روی زمین محسوب می شود که رفعت آن از سطح دریا برابر با هشت هزار و ۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۸ پا) است. این قله در لفافه کوه های هیمالیا درون مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت درون ملک گره قرار گرفته است.