۳۸ صحن در امید جهانی شدن تو باکو

به گزارش ایسنا، چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از تاریخچه ۳۰ ژوئن تا ۱۰ جولای (۹ تا ۱۹ تیر) تو شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود و امسال جنگل های هیرکانی از ایران در میان ۳۸ نامزد ثبت در فهرست جهانی یونسکو دیده می شود.

ایران در حال فراهم یک میراث طبیعی جهانی یعنی «کویر لوت» را تو یونسکو دارد و تو رخ تائید یونسکو  بخاطر ثبتِ «جنگل های هیرکانی» دومین میراث طبیعی ایران نیز در این فهرست راحتی می گیرد.

در این اجلاس در مجموع ۳۸ محوطه برای ثبت جهانی تک معاینه خواهند گرفت که دربرگیرنده ۳۰ محوطه فرهنگی، ۶ حیاط غریزی و دو محوطه مختلط (طبیعی / ‏فرهنگی) ‬می شود، این آثار درون کشورهای چین، فرانسه، ایران، ایسلند، آلبانی، برزیل، بورکینافاسو، بحرین، عراق، استرالیا، هند، اندونزی، ژاپن، لائوس، میانمار، کره جنوبی، اتریش، اسلواکی، کانادا، چک، آلمان، لهستان، پرتغال، روسیه، اسپانیا، بریتانیا، آذربایجان، ایتالیا، آمریکا، جامائیکا و پاناما واقع شده اند.

پرونده جنگل های هیرکانی” پس از بایگانی “زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر تو دریای زرد چین” تو نصیب و قسمت دوم وارسی بخاطر ثبت در سیاهه جهانی یونسکو در نشست باکو ثبت شده است.

نیز استراحت است گزارش حفظ کردن و حراست از “راسته معصوم (ره) اصفهان” و “چشم انداز ساسانی فیروزآباد فارس” دو صحن جهانی ایران نیز در این اجلاس معاینه شوند.

انتهای پیام