سبب افزودن دمای هوا داخل اروپا چیست؟

موج گرمای اروپا باعث شده است، دولت ها با اطلاع دادن هشدارهای سلامتی، از مردم بخواهند با اتکا بوسیله اسلوب های مختلفی خود را خنک نگه دارند؛ دراین میان ناحیه فرانسه گرم ترین دمای فضا را به ثبت رسانده است. درواقع، موج گرما باعث بروز سیلاب های صاعقه آسا، آتش سوزی نیستان ها، توقف پرواز هواپیماها، خمیدگی خطوط راه آهن، تعطیلی مدارس و اعلام خطر چونی هوا شده است. چندین نفر نیز به دلیل افزایش دمای بی سابقه جان خود را از دست داده اند. 

روز جمعه دمای هوای فرانسه رکورد ۴۵٫۹ منصب ی سانتی گراد را زد، هرچند وضعیت سایر کشورهای اروپایی اندوه مشت بخشی از فرانسه نداشت. در آلمان انسان بطری ها را با آب داغ پر می کنند و در فریزر می گذارند تا با خود به رخت رویا ببرند. فرانسه نیز فواره های آب را به رخساره موقت در مناطق شلوغ نصب کرده و نیز به استخرهای عمومی برای فعالیت تا اواخر شب مجوز داده است.

موج گرما زمانی داخل سراسر اروپای شمالی رخ می دهد که فشار بالای هوا تو این منطقه، هوای گرم شمال آفریقا، پرتغال و اسپانیا را به سمت خویشتن می کشد و باعث افزایش دما و لطافت می شود. درحال حاضر، این هوای فوق العاده گرم از سمت صحرای بزرگ آفریقا آمده است.مقاله های مرتبطموج های مرگبار گرما داخل آینده بیشتر می شوند۵ مورد از تأثیرات امواج اکید گرماموج گرمای شدید در اروپا؛ رکورد دمای محیط در فرانسه بوسیله ۴۵.۱ درجه رسید

تیموتی هیوسون، سرپرست آویشن پیش دماغ درون مرکز اروپایی پیش دماغ میان مدت وضع هوا (ECMWF) می گوید که گردون عاری سحاب درون ماه ژوئن علامت می دهد که نور شدید خورشید، دمای فضا را بسیار بیشتر بالا می سرما. علاوه براین، شرایط خشکی گور باعث می شود که تبخیر کمتری قیافه بگیرد؛ فرآیندی که درحالت عادی زمین را خنک می درنگ.

موج گرما، پدیده ی شایعی است، ولی طبق نظر کارشناسان هواشناسی، باافزایش دمای جهانی تشدید می شود و احتمال وقوع آن افزایش می یابد که یکی از تأثیرات تک انتظار تغییرات اقلیمی است.

موج گرما تو اروپا

گراهام مدج، ممیز آب وهوایی از راه اندازی هواشناسی بریتانیا، می گوید:بااینکه تغییرات آب و هوایی به صورت طبیعی اتحاد می افتند، اما جهان حدوداً یک منصب گرم تیز از سطوح پیش از قیام صنعت شده و درنتیجه، احتمال سانحه شرایط شاداب آب وهوایی اضافه یافته است. به همین دلیل اکنون که دچار موج گرما می شویم، نه تنها شدت آن احتمالاً یک یا چند درجه افزودن می یابد، بلکه تعداد دفعات حادثه آن نیز بیشتر خواهد شد.

بالاترین دمای ثبت شده در اروپا، ۴۸ درجه ی سانتی گراد بود که در ژوئیه ی ۱۹۷۷ تو شهر آتن ثبت شد؛ ولی به طور متوسط ۲۰ سال گرم اروپا از زمان ثبت رکوردها، در طول همین ۲۲ سال اخیر ائتلاف محذوف است. طبق اعلام دایره جهانی هواشناسی، سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، گرم ترین سال های صدر این سیاهه بوده اند.علت این گرمایش، عامل انسانی است؟

سال گذشته گروه تخصیص آب وهوای جهانی (World Weather Attribution) پژوهشی علمی درباره ی موج گرمای گسترده در اروپا اجرا قسط و ستاندن که دمای بالای این منطقه به ظن زیاد دراثر همان فعالیت های انسانی است که بوسیله سخت گیری تغییرات اقلیمی زیر زده است.

درصورت تداوم سیلان کنونی، موج گرما در سراسر اروپا تا دهه ی ۲۰۴۰، هر یک سال در میان اتفاق خواهد افتاد و این احتمال وجود دارد که دمای هوا تا سال ۲۱۰۰ به قطع ی ۳ تا ۵ منصب ی سانتی گراد افزایش یابد.موج گرما دقیقاً چیست؟

تصویر ماهواره ای از دمای زیاد سطح زمین در اروپا  

به علت تغییر وضعیت آب وهوایی درون نقاط متنوع دنیا، هیچ ستایش پذیرفته شده ای درون سطح گیتی از موج گرمایی وجود ندارد؛ هرچند بوسیله طورکلی آن را دوروبر ای با گرمای غیرمعمول می دانند که دمای فضا معمولاً پنج درجه خواه بیشتر از میانگین حداکثر روزانه اعلی می جوی و این تصادف حداقل سه روز طول می کشد.

هیوسون، مواردی نظیر دمای فضا درون طول شب، رطوبت و سرعت نفخ را از دیگر عوامل دخیل درون موج گرما می داند. درواقع، تازگی و سرعت پایین باد می تواند موج گرما را سخت گیری یواش و این تأثیرات به خصوص در شهرهای مبصر می تواند شدیدتر باشد، چراکه فعالیت انسان ها، حجم ساختمان ها، بتن ها و جاده ها بسیار بیشتر است. او می گوید:ازلحاظ زمان وقوع در سال و الگوی فضایی گرما، رویداد جاری در اروپا کاملاً بوسیله موج گرمای این قاره در سال ۲۰۱۵ شباهت دارد.

مناطق اروپای مرکزی و جنوبی بیشتر از سایر نقاط تحت تأثیر موج گرما بوده اند، هرچند که درون آلمان و سوئیس نیز رکورد دمای بالای هوا ثبت شده است.چرا موج گرما خطرناک است؟

دمای بالای هوا هر کسی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما کم آبی بدن، خستگی گرمایی و گرمازدگی می تواند پیامدهای مرگباری برای افراد مشغول به بلای ناگهانی های قلبی، کلیوی و تنفسی و همچنین افراد سالخورده و کودکان بوسیله پشت داشته باشد. هیوسون می گوید:موج گرما باعث می شود، نبوغ بدن انسان برای انتظام دمای خود و نگه داشتن آن در سطحی مناسب کاهش یابد و بوسیله همین دلیل می تواند بخاطر انسان ها خطرناک باشد.

درصورتی که دمای محیط در طول شب به والا ۲۵ درجه ی سانتی گراد نرسد، گمان دارد که انسان به خصوص افراد آسیب پذیر دچار مشکل شوند. کارشناسان سلامتی موعظه می کنند، افرادی که دچار سردرد، سرگیجه، ازدست دادن اشتها، حالت تهوع، تعریق بیش از حد، گرفتگی عضلات، تنفس کندرو یا تشنگی قطعی می شوند، باید به ظهر راهی برای خنک کردن خود باشند.

چنانچه دمای بدن بوسیله بالای ۴۰ درجه ی سانتی گراد برسد، احتمال گرمازدگی وجود دارد که در این حالت، فرید باید بوسیله سرعت تحت حراست های پزشکی صبر گیرد. توقف تعریق و مشکلات تنفسی از نشانه های خطرناک گرمازدگی هستند که می تواند بوسیله عدم هوشیاری و مشکلات موکد بسان آسیب دائمی به تن های مهیب یا حتی مرگ بینجامد.

طبق نتایج پژوهشی علمی و پزشکی، پس از موج گرمایی سال ۲۰۰۳، تعداد اجل ومیرها درمقایسه با سال گذشته ی آن حدود ۷۰ هزاره نفر بیشتر شد. افزایش مرگ ومیر در جدیدترین موج گرما نیز ثبت شده است. دو نفر داخل اسپانیا جان خود را از مشت دادند که مشکوک به گرمازدگی بودند و درون بریتانیا پس از غوطه شدن دختربچه ای ۱۲ ساله، پلیس به آدم درباره ی مخاطره ورود به دریاچه ها و رودها برای خنک شدن آژیر داد.تو کشورهای گرم تر چه اتفاقی می افتد؟

کشورهای دارای آب وهوای گرم تر بسان استرالیا و کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه که دمای هوای آن ها در تابستان اغلب به ۵۰ منصب می رسد، احتمالاً همچنان با صعب آب وهوای شدید دست وپنجه بطی ء خواهند کرد. گراهام مدج می گوید:باوجودی که شاید زیرساخت های آن ها بتواند دمای هوای گرم تیز را تحمل کند، اما وقتی سیلان ای از حالت عادی خارج می شود، همگی دچار شاق می شوند.

افراد بی حرکت در کشورهای گرم نظیر نیجریه، تانزانیا، یمن و برزیل، به انسان کشورهایی با آب وهوای متغیر توصیه می کنند که خود را به این رویه ها یخ نگه دارند:لباس گشاد، ریختگی و رنگی بپوشید.چندین بار دوش آب سرد بگیرید.آب زیاد بنوشید.حوله یا پارچه ای کوچک همراه باشید، آن را مرطوب کنید و به رخساره خویشتن بمالید.روی ملحفه ی کتانی نازک بخوابید.دریچه ها را باز کنید، کرکره ها را بر بزنید و از فن خواه کولر استفاده کنید.بیشتر بخوانید:زندگی در پرجمعیت ترین بخانه برگشتن بی آب جهان چگونه است؟جانوران در حال انقراض و منقرض شده؛ آیا شکست راه ها بشر را تهدید می کند؟تاثیر چشمگیر تغییرات اقلیمی پهلو اقلیم شهرهای جهان تا سال ۲۰۵۰تغییرات اقلیمی داخل حال نابودی تاریخ وایکینگ ها استبیدار شدن اشکال باستانی بود از لایه های درحال ذوب یخی