ذوالفقاری: مرز خسروی از فردا باز می شود

به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری امشب در گفت و گوی تلویزیونی با اشاره بوسیله اینکه هیچ برآورد دقیقی از مدل زائران اربعین نمی قابلیت داد، بیان کرد: امسال ابتدا  روادید رایگان شد و  پس ازآن از ابتدا محرم تا آخر صفر روادید لغو شد و همین مساله علت افزایش تعداد زائران می شود. تا الان حدود دو میلیون نفر تو سامانه سماح ثبت نام کرده اند ولی  تعداد زائران بین سه گانه تا چهار میلیون نفر ارزیابی زده می شود.

وی در امتداد خاطرنشان کرد: سپس لغو روادید تقاضای گذرنامه افزایش یافت و چهار برابر شد. ما با عراق توافق کردیم که به جای گذرنامه، برگه تردد صادر کنیم  و از روز شنبه تردد از مرز با برگه تردد اندوه ارتکاب شود. باید به خبر زوار برسد که تردد با برگه از روز شنبه امکان پذیر است و زودتر به مرز نروند از طرف قضا و قدر عراق بی آرامی باید برای انجام امور مرزی با  برگه تردد، خود را آماده کند.

ذوالفقاری همچنین ادامه داد: کسانی که التماس ویزا می کنند باید کامل مدارک را تحویل دهند و نیروی انتظامی تا جایی که بتواند گذرنامه صادر می درنگ و اگر فرصت صدور گذرنامه کافی نبود، برگه تردد صادر می درنگ و گذرنامه بعدا به آدرس افراد ارسال می شود.

دستیار امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره بوسیله اینکه تاکنون 45هزار نفر از مرز مهران عبور کرده اند، تصریح کرد: دیشب عراق اخبار کرد به دلیل وقوع ناآرامی های بغداد، زائران از خسروی عبور نکنند تا شاق آنها  محلول شود. در حال حاضر تردد در مرز مهران، شلمچه و چذابه داخل حال انجام است. به هر حال ما مسوولیت داریم تا کنف زائران را تامین کنیم البته نمی خواهیم برای  حرکت زائران غم شاق ایجاد کنیم ولی تامین امنیت در داخل عراق با دولت این کشور است. شرایط عراق از ظهر امروز رو بوسیله ثبات است. اگر قضا و قدر عراق اعلام کند مشکلی پیش آمده است، ما توجه می کنیم اما تا الان طالع عراق و ایلچی گری ما تو بغداد مشکلی گزارش نکرده اند. فعلا تردد از مرز خسروی بوسیله برهان ناآرامی در عراق انجام نمی شود. استاندار کرمانشاه الان اطلاع دادن کرد از فردا مرز خسروی باز شده و تردد زائران از این مرز انجام می شود.

ذوالفقاری درباره برنامه ریزی ها برای سهولت حمل و نقل زائران ، گفت: ما کاپوتاژ را محدود کردیم تا تردد اتوبوس ها مرده پر حرارت عمل شود. پارکینگ ها را اضافه کردیم تا افراد بتوانند با وسایل شخصی به مرز بیایند. همچنین اتوبوس برای کوچیدن زائران از پارکینگ ها تا مرز درون نظر اندوهناک ایم. برای وضعیت بحرانی برای حمل و نقل هم پیش بینی لازم را داریم. چنانچه با ازدحام زائران در مرز مواجه شدیم، زائران را داخل مساجد و حسینیه ها منتقل می کنیم و آنها را در این اماکن  به صورت موقت امین می کنیم تا زائران  داخل مرز روی زمین نمانند. امیدواریم با توزیع زمان سفر، با مشکل تردد زائران مواجه نشویم.

رئیس ستاد اربعین با اظهار اینکه نرخ پارکینگ ها افزایش نیافته است و اگر کسی تخلف کرد، زائران می توانند به ما گزارش بدهند، دنباله داد: ما در ستاد اربعین بها بیمه زائران را تو این ایام کاهش داده و از 38هزار تومان به 22هزار تومان رسانده ایم درون واقع ما نرخ بیمه را تعیین نکرده ایم بلکه ارزش بیمه را کاهش داده ایم. دیوان محاسبات و بازرسی کچل کشور در نشست تجسس قیمت بیمه محضر داشته اند. تعهدات بیمه را از 20کیلومتری سرحد به  50کیلومتری مرز گسترش داده ایم. بیمه گران در همه بیمارستان های عراق پیشگاه دارند. در کنسولگری ها و موکب ها هم حضور دارند. چنانچه بیمه گرها تیمار در این اماکن نبودند زائران مدارک پزشکی خویشتن را بوسیله ما عرضه کنند تا خرج خود را اخذ کنند. ما هزینه بیمه را کاهش و تعهدات را تکثیر داده ایم. یک ریال از بیمه بخاطر سازمان های دولتی هزینه نمی شود. بیمه یک ضرورت است اما چنانچه کسی خود را بیمه نکرد، بعدا توقعی نداشته باشد.

انتهای پیام/