کوچک شدن عجیب سوراخ لایه ازون در سال ۲۰۱۹

معمولا در این فصل از سال، سوراخ لایه ی ازون در جنوبگان به حداکثر اندازه ی خویشتن می رسد. هنوز روزهای مطلع فصل است ولی دانشمندان می گویند، سوراخ لایه ی ازون امسال حالت غیرعادی دارد و شاید کوچک ترین مورد مشاهده شده طی سه دهه ی اخیر باشد.

مشاهدات اخیر درخت سرو نظارت پهلو اتمسفر کوپرنیک (CAMS)، یک سرویس عرشه نظارت اتحادیه ی اروپا که بوسیله طور مداوم شرایط اتمسفر را رصد می کند، مدال می دهد که سوراخ لایه ی ازون سال جاری بر فراز جنوبگان، کوچک ترین سوراخ لایه ی ازونی است که از اواسط دهه ی ۱۹۸۰ به بعد دیده شده است. بوسیله گزارش CAMS، در هفته ی گذشته، سوراخ لایه ی ازون رفتاری غیرمعمول داشته اما به طور کلی کوچک برنده از حالت متعارف بوده است.

سوراخ لایه ی ازون (بوسیله رنگ آبی) در تاریخچه ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۱۹

سوراخ لایه ی ازون هر سال طی بهار جنوبگان بر بلندی این منطقه تشکیل می شود (اواخر ماه اوت آغاز می شود و در دسامبر پایان می یابد). طی این زمان مقدار ازون موجود در اتمسفری که بالای جنوبگان قرار دارد، می تواند تا ۶۰ درصد تخلیه شود. اگرچه طی چند روز و هفته ی مبدا فصل سوراخ لایه ی ازون امسال، بریدن اتمسفر به شکل معمول خویشتن باز نشده  و وزن ی این سوراخ کاملا کوچک تر از سوراخی است که بوسیله طور معمول خلال این زمان از سال مشاهده می شود. از این گذشته، منطقه ی نازک شدن لایه ی ازون درست بالای قطب جنوب قرار نگرفته بلکه به آمریکای جنوبی نزدیک نم شده است. آنتی اینس، دانشمند ارشد CAMS می گوید:امسال، ما دیدیم که سوراخ لایه ی ازون متجاوز غیرعادی بود. این سوراخ نسبتا زود خلق کردن شد. در آغاز سپتامبر، گرم شدن تصادفی استراتوسفر گرباد قطبی خنکی ایجاد کرد که موجب ایجاد سوراخ لایه ی ازون شد.

براساس گزارش CAMS، استراتوسفرگرم مرطوب منجر به تشکیل ابرهای استراتوسفری کمتری شد. این حکم به نوبه ی خود باعث شد، ازون کمتری خالی کردن شود. در همین حین، علت غیرمعمول سوراخ به سمت آمریکای جنوبی به این معنا است که هوای سرشار از ازون از خارج از گردباد می تواند به درون آن واکنش بطی ء و منجر به تشکیل سوراخ ازون کوچک تری شود.

منطقه ی کم پهنا شدن لایه ی ازون در سال ۲۰۱۹ نسبت بوسیله سال های دیگر

به گزارش BBC، مشاهدات هفته ی اخیر CAMS نشان دهنده ی حیات منطقه ی نازکی به مدت معین ۵ میلیون کیلومتر مربع است. تو همین زمان از سال ۲۰۱۷، وسعت منطقه ی نازک شدن لایه ی ازون به حدود ۲۰ میلیون کیلومتر مربع می رسید. طبق پیش بینی CAMS، این هفته غصه سوراخ کوچک جاویدان خواهد ماند و هنوز درون روندی قرار دارد که طی ۳۰ سال گذشته بی سابقه باشد.

ازون مولکول مهمی است که از زمین دربرابر تابش های فرابنفش خورشید حراست می کند. ازون اتمسفری در چرخه ی دائمی تولد و تخریبی صبر دارد که تحت وضعیت طبیعی داخل وضعیت تعادل است. فعالیت های انسانی قرین گستردن هالوکربن ها این توازون را به خشکی امدن تیمار می زند و علت تخریب لایه ی ازونی می شود که در فاصله ی ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد.مقاله های مرتبط:تأثیر سوراخ لایه ازون بر تغییرات اقلیمیسوراخ لایه ازون کماکان یک مسئله حیاتی و تهدیدآمیز استشرق چین، منبع افزایش انتشار گازهای تخریبگر ازون است

اواسط دهه ی ۱۹۸۰ و زمانی که دانشمندان وارد وجود شکاف بزرگی داخل این لایه شدند، توجه جهان به لایه ی ازون معطوف شد. این کار منجر به تصویب پروتکل مونترال تو سال ۱۹۸۷ شد. جهان جدیت جمعی خویشتن را برای کاهش انتشار هالوکربن های تخریب کننده ی ازون به کار برد. این ترکیب ها بوسیله دستگاه ی یخچال ها، مطبوع کننده های هوا، افشانه ها و ضدعفونی کننده های پزشکی تولید می شدند.

امروزه، پروتکل مونترال مشمول ۱۹۶ کشور امضاکننده است و به نظر می رسد این پروتکل نتیجه بسرنوشت شوم دچار کردن بوده باشد. لایه ی ازون هرچند به آهستگی ولی داخل حال ترمیم است. براساس گزارش سال گذشته ی اداره ملل، انتظار می رود که لایه ی ازون طی حدود ۴۰ سال به سطح قبل از دهه ی ۱۹۸۰ بازگردد.

گفته می شود، سوراخ کوچک لایه ی ازون امسال ربطی به پروتکل مونترال ندارد. ریچارد انگلن از CAMS می گوید:این موضوع ارتباطی با پروتکل مونترال ندارد که طی آن سعی کردیم کلر و برم را تو اتمسفر کاهش دهیم، بمنظور آن ها هنوز درون اتمسفر وجود دارند. این بیشتر مربوط به یک رویداد حقگو است. برخی در شالوده ی بستگی کاهش اندازه ی سوراخ لایه ی ازون و تغییرات اقلیمی پرسش می کنند اما در این مرحله نمی توانیم به سادگی به این استفسار پاسخ دهیم.

انگلن می گوید برای درک طبیعت لایه ی ازون امسال باید پژوهش های بیشتری انجام شود. با همه ی این ها، ما باید به امن از پروتکل مونترال دنباله دهیم و از شریک مداوم کشورهای متنوع جهان در این زمینه اطمینان حاصل کنیم. به عنوان مثال، سال گذشته دانشمندان گواه افزایش مرموزی در انتشارات غیرمجاز CFC-11 بودند که بعدا فاحش شد منشا آن شرق چین است. اقبال چین برای پاس پروتکل مونترال با این موضوع برخورد کرد ولی این موضوع نشان دهنده ی اهمیت نظارت زیست محیطی برای شناسایی متجاوزان احتمالی است. حفظ زمین دربرابر کسانی که می خواهند از آن سوء کاربرد کنند، احتیاج بوسیله مراقبت دائم دارد.بیشتر بخوانید:نخبه عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از فضا زیست تا بازسازی چهره ابتدایی مردم دنیسوواسنگ های ماه می توانند به درک قدر یا بهای چیزی تحول حیات خاکی دستیار کنندبیگانگان ممکن است درون گذشته به زمین آمده باشندمنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از ناکامی هند در ماه تا کشف آیفون ۲ هزار سالهچگونه انسان مدت ها پیش از قرن بیستم، چهره زمین را دگرگون کرد؟