بغرنج خرابکاری زمین، ملک هند را به چالش کشیده است

بزرگراهی که از گورگان (پیشقدم تجاری و فناوری قصبه هاریانا) می آید، از میان مسیرهایی می گذرد که زمانی مزارع سبز حاصلخیز بود ولی اینک زمین خشکی است که در جای جای آن خانه های نیمه طولانی و ماشین آلات ساخت و ساز دیده می شود.

درون سال های اخیر، رونق حصه املاک در پی رشد سریع اقتصادی هند، هزاران هکتار از زمین های سزاوار سرزنش زراعت تو این منطقه را به بارو هایی از شیشه و فولاد تبدیل کرده است. دانشمندان چنین زمین هایی را به عنوان «زمین خرابکاری شده» (Degraded land) توصیف می کنند. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO) خرابکاری زمین را بوسیله صورت «کاهش بلافاصله یا دائمی ظرفیت تولید زمین» مدح می کند. بوسیله عبارت دیگر، رشد دشت تو این طور زمین هایی بوسیله طور فزاینده دشوار می شود و اگر این فرایند متوقف نشود، می تواند منجر به بیابان زایی شود.

طبق برآورد سازمان ملل، متجاوز از ۳/۲ میلیارد نفر درون سرتاسر دنیا درون معرض خطرات ناشی از تخریب زمین هستند که بخش اعظم این آدم تو فقیرترین مناطق گیتی عمر می کنند. براساس نتایج یک معاینه که با امان دولت هند عمل شده است، خرابکاری زمین درون سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ موجب کاهش ۲/۵ درصدی درآمد اقتصادی این کشور شد. این مشکلی است که هند قادر به تحمل آن زدودن. اقتصاد این قلمرو داخل حال یواش شدن است، بیکاری به اوج خود رسیده و زیاد از ۴۰ درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول بوسیله امر هستند. بخت قول داده است که با تخریب زمین مقابله درنگ اما منتقدان می گویند رویه حل های پیشنهادی چندان مؤثر نیستند.

تخریب زمین های زراعی پدیده ای است که پاپو، کارگری که گاوهای خود را برای چرا روی بقایای گیاهی به حومه ی بطرف خانه گورگان می آورد، با آن به نوع دوستی آشنا است. او چند سال پیش، پس از اینکه تولید مزرعه ی او به موجب افزایش سطح شوری آب کاهش پیدا کرد، مجبور شد از راجستان به این منطقه مهاجرت یواش. او که ۵۰ سال دارد، در گفت وگو با شبکه ی خبری الجزیره گفت:همگی چیز خوب حیات و تولید دشت ما بخاطر حفظ خانواده کافی بود تا اینکه این اتفاق افتاد.

وی می گوید که بیشتر کشاورزان روستای او از کشاورزی دست کشیده ، به گورگان مهاجرت کرده اند و به مشاغلی مشابه نگهبانی و کارگری روی آورده اند. پاپو می گوید:زمین ما (در راجستان) دیگر تاثیر ای ندارد. اگر به ولایت نمی آمدیم، هرگز نمی توانستیم خانواده های خود را حفظ کنیم.

اما چشم انداز زمین های پرگیر گورگان نیز چندان جالب ازاله. براساس اطلاعات دولتی، در ملک هند، حدود ۳۰ درصد یا ۹۷ میلیون هکتار زمین، تخریب شده است. این معادل زمین، کمیت منطقه ای به وسعت اروپای شمالی است. یکی از علت های واقعی خرابکاری زمین، فعالیت های انسانی است. موسسه جهانی بهداشت تنگ کردن حاصل از کشاورزی و دامداری (کشاورزی بسیار از اندازه، چرای زیاد از حد، تبدیل جنگل ها)، شهرنشینی و بیشه زدایی را به عنوان علل اصلی این موضوع برشمرده است.

به متعاقب تنگ سالی اواخر دهه ی ۱۹۴۰، کودها و آفت کش ها بوسیله هند کمک کرد تا مقدر شدن کشاورزی خویشتن را احیا کند؛ توسعه ای که با نشانی «نهضت سبز» شناخته می شود. البته همین مواد شیمیایی تأثیرات مخربی پهلو گور داشت. سودامینی داس، اقتصاددان مؤسسه ی رشد اقتصادی درون دهلی بدیع می گوید:ما به وضعیتی رسا ایم که آن چنان از کودهای شیمیایی استعمال شده که چونی زمین بوسیله شدت کاهش مشهود کرده است.

ولی موسسه جهانی بهداشت می گوید، رویدادهای اکید آب و هوایی مشابه خشکسالی ها و طغیان های ساحلی که موجب شوری زمین می شود همچنین درون کاهش بهره وری زمین نقش داشته است.

امسال، هند دومین فصل خشک پیش از موسم بارندگی ۶۰ سال اخیر خود را امتحان کرد که منجر به وقوع خشکسالی هایی تو ایالت های شمال غربی و جنوبی شد. اینجا، جایی است که علل و تأثیرات یکدیگر را بوسیله حرکت در می آورند و جهت می شوند تخریب زمین بوسیله مشکلی جاهل سزاوار سرزنش کنترل در سرتاسر جهان تغییر شود.ابراهیم تیاو، ادیب اجرایی کنوانسیون بین المللی مقابله با وادی زایی (UNCCD) که چهاردهمین کنفرانس احزاب خویشتن را داخل دهلی نو بر گزار کرد، می گوید:اثرات اجتماعی اقتصادی نتیجه از تغییرات اقلیمی موجب تشدید سیلان تخریب زمین می شود.

کاهش استعداد تولید زمین همچنین درون تغییرات اقلیمی نقش دارد زیرا کاهش پوشش گیاهی به معنای این است که کربن دی زنگ کمتری از اتمسفر خارج می شود. مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) در گزارشی که ماه گذشته منتشر شد، گفت:خرابکاری زمین ازطریق انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش میزان جذب کربن دی زنگ روی تغییرات اقلیمی نقش دارد.

تخریب زمین آثار مستقیمی روی عمر انسان دارد. فائو می گوید که تخریب زمین منجر بوسیله کاهش درآمد و کاهش منابع غذایی می شود و برای رسیدن بوسیله سطح پایداری از تولید باید زحمت بیشتری کشید و پول و زمان بیشتری صرف کرد. کاهش میزان خروجی مزرعه داخل اثر بهره وری ناچیز موجب اضافه ارزش غذا می شود و وضعیت معیشت انسانیت را که داخل حال حاضر در حاشیه نویسی ها قرار دارند، دشوارتر می درنگ. سرانجام، بسیاری از آدم ساکن در مناطق خوش نشین مجبور می شوند که داخل جستجوی شغل، مسکن های خود را زین کنند و این فرمان انگیزه فشار آمدن به منابع شهری می شود.

در موارد دیگر، فدایی از کشاورزان تصمیم می گیرند به زندگی خود ته دهند. در دو دهه ی اخیر، در کشور هندبیش از ۳۲۱ هزار برزگر دست به خودکشی زدند. احتمالا وام و کاهش قیمت محصولات زراعت همچنین بوسیله فشار سیلان حاصل از تولید پایین مزرعه افزوده بود.

اثرات ناشی از خرابکاری زمین روی کل صرفه جویی همچنین می تواند سزاوار سرزنش توجه باشد. رشد قناعت هند تو سال های اخیر زیاد بطی ء بوده است و کارشناسان درباره ی کاهش سطح درآمد و افزایش مقدار بیکاری هشدار می دهند. این واقعیت که حدود نیمی از نیروی کار هند در حصه کشاورزی مشغول به کار است، موجب می شود که این کشور دربرابر اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی و تخریب زمین آسیب پذیری بیشتری داشته باشد. تیاو می گوید:با اعمال هر فشاری روی زمین، امواج شوک خراج از آن روی عمر میلیون ها نفر تأثیر می گذارد. درون اینجا شما شاهد یک ارتباط اشکار هستید. بخاطر مثال، خشکسالی ها منجر به فترت اقتصادی طولانی مدت می شود و این رکود اقتصادی، تصادفی است. طبقه ی متوسط رو بوسیله رشد هند به منابع بیشتری احتیاج خواهد داشت و این سبب می شود تقاضا برای انرژی، آب و علف هرزه اضافه واضح کند. کشور هند باید احیای زمین را آغاز نرم وگرنه این حکم داخل بلندمدت تأثیر نامطلوبی کنار اقتصاد آن خواهد گذاشت.

نصیب و قسمت و مردم برای بازگردان سلامتی به زمین های خویشتن باید چه مفید انجام دهند؟

نارندرا مودی، نخست وزیر ملک هند می گوید که دولت وی علاوه کنار ۲۱ میلیون هکتار ارضی که قبلا ضامن شده است، ۵ میلیون هکتار زمین تخریب شده ی دیگر را تا سال ۲۰۳۰ احیا خواهد کرد ولی اداره ملل می گوید این کافی نخواهد بود. ناحیه هند باید حداقل ۳۰ میلیون هکتار را خلال ۱۰ سال آینده احیا کند تا بتواند روند خرابکاری زمین را تا سال ۲۰۳۰ معکوس درنگ.مقاله های مرتبط:تشدید تغییرات اقلیمی درون معلول تخریب خاکتغییرات اقلیمی منابع غذایی جهان را تهدید می کندزندگی در پرجمعیت شهر بی آب جهان چگونه است؟

تو کنفرانس COP14 تو دهلی نو، راه اندازی ملل خاطرنشان کرد، بودجه ای که از لفظ دولت ها برای بازیابی زمین ها درنظر گرفته شده است، کافی زدودن و مشتاق تنخواه گذاری بیشتر جزء خصوصی شد. احتمالا، یک چالش متجاوز مبصر تر گرفتن مصالحه نوبت ها درزمینه ی اقدام مشترک است. تحلیل گران می گویند تصمیم سال ۲۰۱۷ دولت ترامپ مبنی بر انصراف از توافق نامه پاریس به انشعاب افکار درمورد تغییرات اقلیمی و اثرات حاصل از آن کمک کرده است. این ها صداهای قدرتمندی هستند که چندجانبه گرایی را رواج می دهند اما به گفته ی تیاو، سیاره در حال سوختن است و منابع غذایی ما به خطر افتاده است. او می گوید:شما از خود می پرسید که ما به کجا می رویم. ما نمی توانیم بهره کشی از سیاره را برای سایر دوران هیچ رئیس جمهور یا حزب سیاسی ادامه دهیم.

سونیتا ناراین، مدیر مرکز علوم و محیط زیست (CSE) دهلی نو می گوید، اجتماع ی جهانی بوسیله جای درخواست بخاطر سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی برای احیای زمین باید در راستای اعطای حق زمین بیشتر به جوامع سراب ای که مالک این قلمرو ها هستند، تلاش کند و از موسسه ملل خواست که در فضای گسترده تری فرمان کند و کسانی را که به شدت مافوق تأثیر تغییرات اقلیمی قرار پژمرده اند، درنظر بگیرد. او می گوید:من فکر می کنم تا زمانی که سیلان بنیادی پول و امور مالی باشد، دنیا بی نهایت خودخواه است. چنانچه جهان نتواند قربانیان تغییرات اقلیمی را بپذیرد، غلام فکر کردن می کنم ما با یک رهبری جهانی مرده مواجهیم.

اما گزینش های ما بوسیله عنوان استعمال کننده، تأثیر ابهت روی افرادی که از تخریب زمین آسیب می بینند، دارد. IPCC درون گزارش ماه گذشته ی خود، با عنوان «تغییرات اقلیمی و زمین»، گفت که مدیریت بهتر زمین و مصرف رژیم های غذایی سالم تر می تواند به حل مشکل تغییرات اقلیمی و اثرات آن کمک کند. جوانا هوس، یکی از نویسندگان گزارش سابق الذکر می گوید:ما باید ببنیم که چگونه می توانیم انتشارت خراج از زمین را کاهش داده و چگونه می توانیم از آن بخاطر برداشت کربن استعمال کنیم.

این گزارش پیاده شدن اهمیت کاهش تلفات مواد غذایی، مصرف گوشت اندک و مصرف غذاهای گیاهی بیشتر تأکید می کند. گلن هوروویتز، مدیرعامل کمپین جهانی Mighty Earth می گوید:دنبال عریضی ی این گزارش، این واقعیت نهانی است که تعداد نسبتا بخشی از شرکت های عظیم گوشتی، کشاورزی تجاری و سوخت های زیستی مسئول مقدر شدن اعظم جنگل زدایی و دیگر آلودگی های اقلیمی در مدخل کشاورزی هستند.بیشتر بخوانید:زراعت ارگانیک علت انتشار گازهای گلخانه ای بیشتری می شودآیا فناوری می تواند از تکمیل منابع جلوگیری کند؟شیائومی بیشترین تسهیم میدان هند را در سه ماهه ثالث ۲۰۱۹ تصاحب کردچرنوبیل روی یخ؛ چرا گیتی از خدشه اتمی بیشتر از بحران اقلیمی می ترسد؟۸ ایده برای انقلاب علیه صنایع سوخت فسیلی