تماس تلفنی قائم مقام وزیر خارجه اتریش با سفیر ایران/پلیس و نهادهای ذیربط اتریشی در حال پیگیری حادثه دیشب

قاسمی با بیان اینکه به جد پیگیر حادثه شب گذشته مقابل اقامتگاه سفیر ایران در وین هستیم، از تماس تلفنی قائم مقام وزیر خارجه اتریش با سفیر کشورمان خبر داد و گفت: پلیس و سازمان‌های ذیربط اتریشی در حال پیگیری این قضیه هستند.

به گزارش پاکدشت۲۴:  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره آخرین پیگیر‌ی‌ها در خصوص حادثه شب گذشته مقابل اقامتگاه سفیر ایران در اتریش با اشاره به بیانیه رسمی پلیس وین در خصوص این موضوع، عنوان کرد: این اقدامی مشکوک است و هنوز ماهیت این اتفاق و انگیزه فرد مهاجم مشخص نیست.

وی با بیان اینکه پلیس و سازمان‌های ذیربط در اتریش موضوع را با دقت تمام پیگیری می‌کنند، عنوان کرد: برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که فرد مهاجم قصد داشته وارد اقامتگاه سفیر شود که با واکنش به موقع سرباز نگهبان مقابل اقامتگاه مواجه می‌شود.

*با دقت تمام موضوع را پیگیری می‌کنیم

قاسمی با ذکر این نکته که با سفارت ایران در وین و شخص سفیر و سفارت اتریش در تهران در تماس هستیم، تصریح کرد: با دقت تمام موضوع را پیگیری می‌کنیم و منتظریم پلیس و نهادهای ذیربط اتریش جزییات بیشتری را در این زمینه به ما ارائه کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: براساس اطلاع پلیس اتریش، موضوع در دست بررسی جدی است و برای آنها از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

وی با اشاره به استقرار نیروی امنیتی در مقابل اقامتگاه سفیر ایران، خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از این ماجرا نیز نیروهای پلیس در محل حضور یافتند.

*تاسف از مجروحیت سرباز اتریشی/ حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها به عهده دولت متوقف فیه

قاسمی با ابراز تأسف از مجروحیت سرباز اتریشی در این حادثه، یادآور شد: به هر حال حفاظت و تامین امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها به عهده دولت متوقف فیه است و اتریش در این زمینه تلاش‌هایی کرده و امیدواریم در آینده تلاش‌های بیشتری در این زمینه انجام داده و دقت نظر بیشتری داشته باشد.

*تماس تلفنی قائم مقام وزیر خارجه اتریش با سفیر ایران

وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش دریافتی لینهارت قائم مقام وزارت خارجه اتریش صبح امروز (دوشنبه) با عباداله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین تلفنی صحبت کرد و ضمن احوالپرسی، شدیدا از آنچه که در مقابل اقامتگاه سفیر ایران در وین رخ داد، ابراز تاسف کرده و نگرانی دولت اتریش را از این قضیه اعلام کرده است.

قاسمی افزود: قائم مقام وزیر خارجه اتریش همچنین به سفیر ایران گفته است که نهادهای ذیربط اتریشی در حال بررسی موضوع هستند و با جدیت آن را پیگیری و رسیدگی می‌کنند و اطمینان داده است که هر چه لازم باشد انجام خواهند داد.

*بیانیه پلیس وین

لازم به ذکر است در پی حمله شب گذشته به اقامتگاه سفیر ایران در وین، پلیس این شهر بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است:  «در ساعت  یازده و ۳۰ دقیقه دیشب ( ۱۱ مارس) درگیری در مقابل  محل اقامت سفیر ایران رخ داد. سرباز ۲۳ ساله ارتش اتریش در این محل در حال خدمت بود که متوجه حضور فردی مشکوک  شد. این شخص به سمت این سرباز آمد و با چاقویی که از ژاکت خود خارج کرده بود، به وی حمله کرد. سرباز تلاش کرد که وی را به وسیله اسپری فلفل از خود دور کند. البته این اقدام بی‌فایده بود. تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که مامور و فرد مهاجم با هم درگیر شدند.سرانجام در پی شلیک متعدد به فرد مهاجم، وی به شدت زخمی و از پای درآمد.

مهاجم مردی ۲۶ ساله و دارای تابعیت اتریشی است که در وین زندگی می‌کند. همچنان اطلاعات بیشتر و انگیزه وی از این اقدام روشن نشده است و دادگاه قانون اساسی و نهاد مبارزه با تروریسم بررسی این موضوع را در دست پیگیری دارند.
سربازی که در محل خدمت خود بود از ناحیه بازوی راست آسیب دید. وی که به بیمارستان منتقل شده است به دلیل اینکه جلیقه ضد گلوله پوشیده بود، آسیب بیشتری ندیده است.»

* هویت و انگیزه فرد مهاجم هنوز مشخص نیست

بهرام قاسمی پیش از این نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، عنوان کرد: طبق اطلاعی که دارم دیشب ساعت ۲۳:۳۰ در شهر وین یک مهاجم اتریشی که هنوز هویتش مشخص نیست، سعی می‌کند به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران ورود کند که به سلاح سرد مجهز بوده و نهایتا با هوشیاری سرباز نگهبان اتریشی که در مقابل اقامتگاه سفیر به انجام وظیفه مشغول بوده مواجه می‌شود و برخوردی بین دو نفر پیش می‌آید و سرباز نگهبان مجروح می‌شود و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

وی افزود: فرد مهاجم با شلیک گلوله سرباز نگهبان در مقابل اقامتگاه سفیر ایران در اتریش کشته می‌شود.

قاسمی عنوان کرد: فرد مهاجم حدود ۲۶ ساله و ظاهرا دارای تابعیت اتریشی است و درباره هویت و انگیزه اقدامش اطلاعی واصل نیست، پلیس اتریش بلافاصله در محل اقامتگاه در حضور می‌یابد و تحقیقات خود را شروع کرده و در یک همکاری خوب موضوع را دنبال می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما در وین و در تهران با مقامات اتریشی در تماس هستیم و امیدواریم که هر چه زودتر پلیس و مقامات امنیتی دولت اتریش بتوانند به نتایج لازم در تحقیقاتی که از دیشب آغاز کردند برسند و بتوانیم در ساعات آینده گزارش دقیق‌تری از انگیزه فرد مهاجم و هویت آن داشته باشیم.

قاسمی افزود: با آقای عباداله مولایی سفیر ایران در وین صحبت کردم و ایشان در سلامت کامل است و خوشبختانه هیچ گونه خسارتی به ما وارد نشده و فقط در این نزاع و درگیری و هنگام هجوم فرد مهاجم سرباز نگهبان مجروح شده و تحت درمان در بیمارستان است.

وی درباره وضعیت سرباز نگهبان مجروح هم گفت که اطلاع دقیقی درباره وضعیت جسمی سرباز مزبور ندارد.

 انتهای خبر /م

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.